Dostatek vody v těle je důležitý pro zdraví i pro krásu: Dejte pleti napít!

Letní měsíce jsou pro pokožku zatěžkávací zkouškou. Opalování, koupání a horko, navíc často v kombinaci s ne zrovna zdravým »dovolenkovým« životním stylem, se můžou na jejím vzhledu negativně projevit. Kůže ztrácí svou ochrannou bariéru, je vysušená, podrážděná, napjatá a hrubá. A přitom stačí málo – dopřát ji dostatek hydratace, a to jak zvenčí, tak zevnitř.
Vzhled pokožky závisí na tom, jak je hydratována, což hodně ovlivňuje pitný režim. Pravidelné a dostatečné pití vody zlepšuje krevní oběh a podporuje metabolické procesy v buňkách, což se příznivě projeví i na kůži. Naopak malý příjem tekutin pokožce vyloženě škodí. Tělo si totiž začne brát vodu z kožních buněk a kůže ztrácí svou strukturu, je suchá, objevují se na ní vrásky, někdy dokonce i bolestivé prasklinky. Správná hydratace samozřejmě souvisí i s používáním vhodné kosmetiky a také s tím, jak je pokožka sama schopná vodu udržet.
Suchá od narození nebo »jen« dehydrovaná?
- Suchá pleť je velmi jemná, citlivá a hůře odolává vlivům zevního prostředí. Často se lehce olupuje a svědí, bývá bledá s jemnými vráskami a prosvítají na ní žilky. Její suchost je způsobená především geneticky – má totiž menší množství mazových žláz, které nejsou dostatečně »výkonné«, takže ochranný kožní film nefunguje tak dobře, jak by měl.
- Oproti tomu dehydratovaná pleť může být každá, bez ohledu na typ. Pozná se tak, že je viditelně unavená, ochablá a má matný až našedlý nádech. Dehydrataci v tomto případě způsobuje nejen nedostatečný pitný režim, ale i okolní vlivy, které narušují ochrannou kožní bariéru – to může být příliš pečlivá hygiena, časté koupání v chlorované vodě, pobyt v klimatizovaných místnostech, prudký vítr, změny teplot nebo i špatná životospráva.
Málo vody rovná se více vrásek
Pokožka, které chybí voda, také rychleji stárne. Ztrácí totiž svou pružnost a pevnost, její povrchová vrstva se ztenčuje, nedokáže se regenerovat tak dobře, jako dřív a neprodukuje dostatečné množství mazu, které na ní vytváří ochranný film – a to vše vede k tvorbě dalších jemných linek a následně i hlubších vrásek. Správná hydratace je proto důležitá v každém věku a u všech typů pleti, ne jen u pokožky, jejíž suchost je dána geneticky.
Nejen kůže na obličeji vysychá
Nejvíce ztrácí vlhkost pleť na obličeji, protože je pořád odhalená a vnější vlivy na ni působí vlastně neustále. Dehydratací však mohou trpět i jiné partie na těle. Jako první to obvykle jsou chodidla, holeně, lokty a rty, protože zde je méně mazových žláz. Velice často se to týká také rukou, které bývají kvůli častému mytí až přesušené. Náležitou péči v podobě hydratačních a výživných přípravků proto pravidelně dopřejte celému tělu!
* Nevhodná péče
Příliš »silné« odličovací přípravky odstraní z pleti více kožního mazu, než je nutné, a tím narušují ochrannou kožní bariéru. Pleť pak není schopna vodu udržet. To samé platí v případě častého mytí, dlouhých horkých koupelí nebo sprchování.
* Špatná životospráva
Kůže »si bere« řadu živin ze stravy a pokud je jich v našem jídelníčku nedostatek, projeví se to právě její suchostí. Kouření snižuje cirkulaci krve, což zpomaluje i metabolismus kůže, takže přirozená hydratace neprobíhá tak, jak má. Alkohol zase organismus celkově odvodňuje, což se odrazí i na pleti.
* Nadměrné slunění
Ultrafialové záření pleť nejen vysušuje, ale urychluje i její stárnutí. Používání ochranných přípravků by proto mělo být samozřejmostí. Budou-li navíc obsahovat hydratační a pečující látky, tím lépe.
* Bouřlivé hormony
I hormonální změny mohou způsobovat vysušování pokožky. Týká se to především období menopauzy nebo těhotenství.
* Některá onemocnění
Například cukrovka nebo onemocnění ledvin bývají často doprovázeny silným vysycháním kůže. K dehydrataci pokožky může vést i užívání léků. Z běžných léků, které mají tento vedlejší účinek, to jsou diuretika, některá antibiotika nebo léky proti akné.