Triky na plísně podle odborníků

Zejména v zimním období trápí velké množství domácností plísně. Vznikají nejčastěji kvůli nadměrné vlhkosti, která je způsobena nedostatečným větráním a špatným vytápěním, zvlášť když řada lidí ve snaze ušetřit topení omezila. Plísně však nejsou jen estetický problém, mají bohužel také negativní vliv zdraví. Způsobují alergie, dále bolesti hlavy, nemoci dýchacích cest, dokonce mohou být jednou z příčin rakoviny.
Když už se objeví
Pokud se nám přes všechnu snahu nepodaří plísním vyhnout, je potřeba ji okamžitě řešit.
1. Najděte všechna ložiska plísní a odstraňte je vhodným protiplísňovým přípravkem. Hledejte všude, zejména v rozích místností, za nábytkem, pod kobercem či pod tapetami. „K jejímu lokálnímu odstranění použijte Primalex Mykostop čistič. Tento speciální přípravek pronikne do hloubky stěn. Díky inovativnímu složení navíc neobsahuje kyseliny, chlor ani těžké kovy,“ doporučuje Radek Kříž.
2. Spory se také uchycují na všech nerovných a chlupatých površích, velké množství se jich nachází v domácím prachu. Proto pravidelně uklízejte, pořiďte si výkonný vysavač. Místo koberců volte podlahy z linolea nebo betonu, a to alespoň v přízemních místnostech. Pravidelně kontrolujte a čistěte klimatizaci, také omezte pěstování pokojových rostlin, protože plísně se často objevují v hlíně a nemusejí být na první pohled patrné.
3. Zárodky plísní ve starých matracích, čalouněných křeslech, pohovkách a kobercích pomohou odstranit speciální spreje, které alergeny neutralizují. Specialista z portálu ProAlergiky.cz Michal Závacký doporučuje například HomeCleanse. Čisticí prostředek ve formě spreje je určený k odstraňování plísňových, roztočových, pylových i zvířecích alergenů z textilu. Povrchově aktivní čisticí látky společně s přírodními antialergeny, eukalyptem a ylang ylang, alergeny obalí, naruší jejich buněčnou strukturu, a tím dochází k jejich neutralizaci.
Více nápadů nejen na plísně najdete v tištěném Aha! pr ženy číslo 2.