Zahradní jezírko - Odborník radí, jak na to...

Vodní plocha dodá zahradě zcela nový vzhled a lákavou atmosféru. Ocení ji nejen ptáci, rostliny a hmyz, ale zároveň prospěje celkovému ekosystému venkovního prostoru. Jak si takové zahradní jezírko zařídit? Poradí odborník z Hornbachu David Benda.
Umístění je důležité
Ať už se rozhodnete pro plastové zahradní jezírko nebo pro originál dle vašich představ, jež si sami navrhnete, vždy platí, že na vodní hladinu by mělo přes den alespoň 6 hodin svítit slunce. „Poblíž jezírka by se rovněž neměly nacházet žádné stromy. Opadávající listí totiž zatěžuje vodu a silné kořeny stromů mohou v jezírku způsobovat škody,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Čím větší jezírko, tím samozřejmě lepší. Vyberte si tedy tu správnou lokalitu a můžete se pustit do projektu.
Začátek prací
Obrys budoucího jezírka si vyznačte pomocí provázku. Současně si naplánujte také různé zóny jezírka (bažina do 10 cm, mělká voda 20 – 40 cm a hluboká voda 60 – 150 cm). „Spád mezi zónami by neměl být větší než 30°, jelikož by se mohl štěrk a koše s rostlinami sesunout. Přechody mohou být pozvolné a plynulé,“ upozorňuje specialista a dodává: „Jámu pro zahradní jezírko kopejte zvenku dovnitř, ale celkově o 20 – 25 cm hlubší, než bude pozdější hladina vody. Vymodelujte při tom různé hloubkové zóny a vytvořte kolem okraje jezírka příkop o hloubce 15 cm jako bariéru proti kapilární vzlínavosti.“ Důsledně dbejte na to, aby vnější okraje jezírka ležely přesně v rovině. Pro kontrolu rovnosti položte napříč přes jezírko srovnávací lať a její polohu ověřte pomocí vodováhy. V případě šikmého okraje jezírko upravte. Na jednom vybraném místě můžete okraj trochu snížit, aby mohla voda při velkém dešti odtékat.
Více nápadů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 26-27.