I starý noční stolek může být jako nový!

Potřebovala noční stolek pro dceru, a protože má slabost pro staré věci, začala hledat v inzerátech „ten pravý“. „Moje představa byla najít zajímavý, masivní kousek v netradičním tvaru, spíš širší a nižší než vysoký a úzký. Prostě tak, aby pasoval k její posteli,“ vysvětlila blogerka Pavla Tvrdíková a svěřila čtenářkám postup, jak se s jeho renovací popasovala. Povrch stolku vyvedený ve fládru byl sice poškrábaný, to ale příliš nevadilo, protože ho Pavla stejně plánovala přetřít.
Jak se postupovalo?
1. Nejdříve bylo třeba odmontovat úchytky a dvířka. Pavla brousila bruskou s brusným papírem č. 60, který je velmi hrubý. Bylo to nezbytné, aby šla silná vrstva laku rychle dolů. Pak stačilo ručně dohladit č. 120. Vzhledem k tomu, že se spodní zadní lišta stolku se uvolnila, připevnila ji hřebíčkem a zalepila polyuretanovým lepidlem na dřevo. Uvnitř na spodní polici bylo pár dírek, ty se musely zatmelit plnícím tmelem a přebrousit.
2. Stolek blogerka vydrhla mýdlovou vodou a opláchla ho hadicí. Dřevěný nábytek se nesmí máčet příliš dlouho, je dobré jej vysušit na sluníčku.
3. Na řadu přišly dva nátěry lignofixem, který ochrání dřevo před dřevokazným hmyzem a houbami. Po zaschnutí je stolek připraven na samotné natírání.
4. Autorka použila barvu Balakryl satin bílou. Natírala válečkem a štětečkem v místech, kam se váleček nedostane. Mezi každou vrstvou barvy je nutné materiál znovu přebrousit, odstranit prach a nanést další vrstvu. Stolek má celkem 3 vrstvy.
5. Po zaschnutí Pavla připevnila dvířka a nové úchytky. Jemnou patinu docílila mírným vybroušením barvy na místech, kde se očekává opotřebení.
6. Vychytávka na závěr – zespodu jsou připevněna průhledná otočná kolečka. Jejich výška je zvolena tak, aby nebyly skoro vidět, ale aby se dalo s nábytkem snadno manipulovat.
Více nápadů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.