Jak proměnit studentský pokoj bez výrazné investice? Poradí blogerka Pavla!

Máme pro vás příklad, jak se dá i s omezeným rozpočtem parádně přeměnit jeden dříve dětský pokoj. Po jeho změně v místnost vyhovující potřebám studentky zatoužila osmnáctiletá Tereza. Jejím přáním a touze zrenovovat původní nábytek v místnosti se snažila blogerka Pavla Tvrdíková, která se proměnám a renovacím ve svém volném čase věnuje, co nejvíce vyhovět. Na přestavbě pokoje zapracovaly společně. Posuďte, jak se jim to podařilo!
PŘED
* Jaké byly základní nedostatky stávajícího uspořádání? Pokojík byl tmavý, nábytek v něm nesourodý a nevhodně rozestavěný. Většina nábytku byla z masivu, nabízela se tedy renovace jednotlivých kousků zařízení.
Nová barevnost
Studentka si přála použít velmi výrazné tapety tmavých barev s plastickým vzorem. Bylo tedy třeba najít vhodnou kombinaci barev a tapetu použít jen na určitý výsek stěny. Barvy, které se v pokoji objevují, jsou bílá, velmi světlá pudrově růžová, šedo-modrá (barva na tapetě) a doplňková černá a měděná. Poslední zmíněná barva je trendy barvou posledních let a optimálně doplňuje pudrově růžovou, která patří k Terezčiným oblíbeným barvám. V interiéru se objevila na moderním designovém svítidle, lampičce u postele a doplňcích.
Co bylo nejdražší?
Některé kousky v pokoji byly staré či poškozené, proto bylo třeba koupit nové. Jednalo se o bílé dveře, bílou rozkládací postel (místo nevyhovující sourozenecké palandy), měděné designové svítidlo a podlahovou krytinu (lino zastoupilo koberec).
Kde se dalo uspořit?
Výraznou finanční úsporu znamenalo to, že některé práce jako výmalbu, úpravu závěsů, šití potahů na polštáře a židli, renovaci zrcadla, stolu či skříněk zvládly Pavla s Terezou samy (trvalo jim to osm víkendů).
Pavlin tip: Pokud sami neumíte třeba šít a nemáte k dispozici šicí stroj, požádejte o pomoc své blízké. Určitě se mezi nimi najde někdo, kdo vypomůže. Další cestou jak ušetřit, může být koupě věcí přes bazar či antik. Často překvapivě narazíte na krásné, zachovalé, levné a originální kousky, které jedinečně dotvoří interiér.
Renovace nábytku
Možná si myslíte, že to nezvládnete, ale nakonec překvapivě zjistíte, že renovaci nábytku až tak nereálné zvládnout není. Chce to odhodlání a trpělivost. Postupy, jak se do renovace pustit, najdete v návodných videích na internetu. Tady je alespoň zjednodušený postup renovace:
- Nábytek musíte zbrousit a zbavit tak původního nátěru (v případě masivu lze použít brusku, nedostupná místa pak zbrousíte ručně, u dýhovaného nábytku brousíte jen ručně).
- Smetáčkem setřete zbroušený prach, nábytek důkladně omyjte mýdlovou vodou dočista a ošetřete ho přípravkem proti plísním či dřevokazným houbám.
- Po zaschnutí nanášejte olej, vosk nebo barvu. Mezi jednotlivými vrstvami nátěru musíte plochu vždy zbrousit.
- Na nábytek můžete namalovat ornamenty prostřednictvím šablon a osadit jej novými úchytkami.
Více nápadů najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 39.