Vrah Kajínek dostal milost: Co dělal po propuštění! První kroky, první slova… | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 19. března 2024

Svátek slaví Josef, zítra Světlana

Vrah Kajínek dostal milost: Co dělal po propuštění! První kroky, první slova…

Jiří Kajínek je na svobodě.
Jiří Kajínek je na svobodě. (Jakub Poláček, Robert Klejch, ČTK)

Karta vězně číslo DUL3X6 byla včera přesně v 11:40 ukončena, službukonající dozorce do ní dopsal poslední dvě slova: PREZIDENSTKÁ MILOST! Ve stejném okamžiku jeho kolega doprovodil po dvoře rýnovické káznice nejznámějšího doživotního odsouzence Česka k bráně kriminálu. Jiří Kajínek (56), kterého soud potrestal za nájemnou vraždu dvou mužů a pokus o třetí, vyšel na svobodu... 

A po propuštění... Objímal se, fotil, rozdával autogramy
»Kajínek na svobodě!« Tímhle pokřikem vítali fanoušci Jiřího Kajínka. Potřásali mu rukou, fotili se s ním, žádali o autogramy. Prvenství ale patří jeho fanynce Aleně Dvořáčkové (60), jež se mu vrhla okolo krku. Byla první ženou, která ho na svobodě objala. „Jsem tu, protože jsem ho chtěla obejmout. Lítala jsem sem každý den, abych ho mohla vidět zblízka. Myslím, že ne nevinný. Rodina mi řekla: »Bába se zbláznila, jde stát před věznici.« Teď mi zrovna volali, co tu dělám,“ popsala Dvořáčková.

Kajínek všechny ujistil, že i když strávil ve vězení 23 let, moc dobře ví, kolik dnes stojí husa. „Musel jsem se usmívat, když jsem poslouchal, že nedokážu jít do kopce a nebudu si umět koupit rohlík. Mám představu, kolik stojí husa v obchodě. Takže si půjdu koupit husu a upeču si jí,“ řekl s úsměvem. 

První slova na svobodě!

O odchodu z vězení...
*„Před mnoha lety jsem měl představu, že až nastane tento den, tak že půjdu z věznice Mírov. Vyjdu z brány a půjdu pěšky, sám, nikdo tam nebude a půjdu pěšky do Mohelnice.“

*„Ve čtvrtek minulého týdne za mnou přišel ředitel věznice a řekl mi: každým dnem čekáme, že budete propuštěný, tak se na to připravte. A vzhledem k mé představě jsem ho požádal, jestli bych nemohl odejít nepozorovaně, abych mohl jít pěšky aspoň do Jablonce. Ředitel mi řekl, že to nepřipadá v úvahu, že jsem řadový vězeň a musím přes bránu projít. V sobotu za mnou přišli, že mi ředitel vzkazuje, že se můžu vyhnout novinářům. Já říkal, vzhledem k tomu, že ti lidé tady na mě čekají od čtvrtka, tak by to bylo sprostý se jim vyhnout.“

O svobodě...
„Já vždycky říkal, že radši umřu na svobodě, než abych živořil ve vězení.“

O práci...
„Mám nabídky na různé práce. Některé fakt zajímavé, že bych měl být účastníkem nějakých firem, ale jsem ve vězení 23 let a doba se mění. Já se nejdřív potřebuju rozhlídnout, nadechnout se, zvážit situaci. A podle toho se uvidí, co bude dál.“

O jídle...
„Jídlo je naprosto nepodstatný, kdybych měl jíst suchý kůrky pod mostem, tak pro mě ta svoboda je něco naprosto nenahraditelného.“

O nové knize...
„Máte připravený druhý díl knihy, ale nebudu teď říkat, jestli za týden, za měsíc, za půl roku.“



O alkoholu...
„Nedopřeju si žádný alkohol, jsem abstinent. Možná za měsíc to bude jinak, někdo mi řekne, pojď se mnou na panáka a já si ho dám, ale zatím platí, že nepiju, nekouřím, neberu drogy – jsem odpůrce drog.“

O očištění jména...
„Dvacet tři let jsem se snažil dokázat, že jsem odsouzený za něco, co jsem neudělal. Možná si pamatujete, že soudce Bouček se protizákonně radil se senátem, pomlouval svědky, mluvil o nich jako o verbeži, bylo zřejmé, že je podjatý. Ale justice to vyhodnotila tak, že ten důkaz byl získán nezákonně, takže se to nestalo. Rozhodně bych se rád dostal k tomu, aby se ta věc vyřešila.“

O majetku...
„Všechny věci, co jsem měl, jsem nechal ve věznici a rozdal potřebným vězňům. Televizi, rádio, playstation, oblečení, jídlo, hygienu, všechno co jsem tam měl a co jsem potřeboval, zůstalo v cele. Vzal jsem si jen bundu, kdyby začalo pršet.“

O penězích...
„Poděkoval bych pánovi, co mi přinesl 1000 korun, je to od něj moc hezký, ale mám vlastní peníze a můžu si koupit i oblečení.“

O prezidentech...
„V roce 2002 mi Václav Havel slíbil milost, že než odejde, dá mi ji. Já ve vězení prožil několik bezesných nocí. Pak slib nedodržel, řekl, že mi ji dávat nebude, že mi jí dá ten, kdo přijde po něm. Přišel Václav Klaus, který mi 10 let sliboval, že můj případ sleduje a vyřeší. Po 10 letech udělil amnestii, na milost nedošlo. Přišel prezident Miloš Zeman. Nic mi neslíbil. Ale vyjádřil se, že je pro obnovu procesu mimo Plzeň, protože ta je podjatá. Přimlouval se přes čtyři roky. A justice se k tomu postavila tak, že jak je jednou rozhodnuto, už se jinak rozhodovat nebude. Takže Zeman asi vzal věci do svých rukou a zvolil milosrdenství. Neřekl, že jsem nevinný, ale zvolil milosrdenství, za které mu jsem samozřejmě vděčný.“ Je venku, ale... Nesmí šlápnout vedle
Prezidentskou milost už nemůže nikdo zrušit. Přesto není vyloučené, že Jiří Kajínek (56) skončí zpátky za mřížemi. Stačí, aby spáchal trestný čin. Milost, kterou mu Miloš Zeman udělil, má podmínku. Pokud nebude sekat latinu, vrátí se zpět do kriminálu a jeho doživotní trest bude pokračovat. „Prezident republiky prominul trest pod podmínkou, že se omilostněný do sedmi let od udělení milosti nedopustí trestného činu,“ uvedel mluvčí Hradu Jiří Ovčáček (39).

Podmínka se týká jakéhokoli trestného činu, ať již úmyslného nebo nedbalostního. Na Kajínka bude dohlížet soud, který jednou do roka musí informovat ministerstvo spravedlnosti, zda se Jiří Kajínek chová slušně. V případě, že by udělal průšvih, informaci ministerstvo dostane okamžitě a následně předá informaci prezidentské kanceláři.

Sestra Miluše (59): Když ho pustili, udělalo se mi špatně!
Z radosti a štěstí z propuštění Jiřího Kajínka se až zamotala hlava jeho sestře Miluši Kajínkové (59). Ta svého bratra při opuštění věznice sledovala v televizi ve své chatě v Kraskově na Chrudimsku. „Tohle byl ale tak silný příval kladných emocí, až se mi z toho udělalo špatně a rozbolela mě hlava,“ řekla těsně po propuštění dvojnásobného vraha z rýnovické káznice.

Už samotné čekání jí nedělalo dobře, a čas raději trávila sběrem hub v lese kolem chaty. „Člověk má žít v rovnováze a ne takové množství emocí,“ dodala Kajínkova sestra. S bratrem prý před jeho propuštěním nehovořila, a tak po v úterý odpoledne netušila, kam se z věznice vydá. A ona sama se nikam jet nechystala. Určitě by byla ráda, kdyby i ji navštívil co nejdříve.

CO SI O PROPUŠTĚNÍ MYSLÍ POLITICI? Celebrita, účelové, úlitba...

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD): „Já nemám radost z toho, že i v důsledku té milosti se z pana Kajínka, který je úkladným vrahem, stává celebrita.“

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek: „Sprostý vrah včera v Manchesteru zavraždil desítky lidí. Dnes je v České republice hlavní mediální hvězdou sprostý vrah. Je to jenom pro politickou volební kampaň pana prezidenta Zemana. Slušnému člověku je z toho nevolno.“

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová: „Zeman konečně dodržel slib. Říkal, že pro udělení milosti budou pouze vážné zdravotní problémy. A ty Zeman dle fotek a videí očividně má.“

Místopředseda Senátu Jiří Šesták (STANHOPB): „Prezident udělením milosti porušil další ze svých slibů občanům. Prezident by měl především ústavním způsobem řešit vládní krizi. Možné udělení milosti mnohonásobnému delikventu a odsouzenému vrahovi považuji v této situaci za účelové odvádění pozornosti.“

Exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO): „S ohledem na okolnosti případu – vyřizování účtů ve zločinecké galerce – jsem došla k závěru, že doživotí bylo velmi, velmi přísné. Takto jsem informovala i pana prezidenta. Když jsem končila ve funkci, prezident se mě zeptal na mé poslední přání. Bylo jím, aby více využíval institutu milosti, protože existuje několik případů, které by si ji zasloužily ještě více než Kajínek.“

Exministyně spravedlnosti a poslankyně Marie Benešová (ČSSD): „Milost je prezidentovo právo. V kauze byla řada pochybností, což ale nemůžu komentovat, protože jsem spis nečetla. Půjde o podmíněnou milost se sedmiletou zkušební dobou. Není to nezajímavé řešení, musí si dávat pozor, aby se zařadil do řádného života.“

Senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ): „Jde o úlitbu Kajínkovu fanklubu. Je otázkou, proč Kajínek nežádá o podmínečné propuštění. Pokud by o ně mohl v dohlednu žádat, pak udělení milosti nebylo na místě. Ponechávám stranou etické aspekty takového rozhodnutí.“

Poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM): „Někdo se tady staví nad roli spravedlnosti. Podkopává se tím úloha nezávislé justice. Otázkou je, co mu to má přinést.“

Šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula: „Obávám se, že to narušuje důvěru v soudní rozhodnutí. Čím méně těchto typů kroků, tím lépe pro klid v České republice a důvěru v soudní systém.“

Ze zloděje dvojnásobným vrahem
Vyučený opravář zemědělských strojů Kajínek vyfasoval doživotní trest za to, že 30. května 1993 zastřelil v těsné blízkosti věznice v Plzni-Borech podnikatele Štefana Jandu (†27) a jeho osobního strážce Juliána Pokoše (†30). Druhý bodyguard Vojtěch Pokoš (49) byl vážně zraněn. Vraždu Jandy si u Kajínka údajně objednal další podnikatel. Jiří Kajínek byl v době spáchání zločinu na útěku z vězení, kde si odpykával 11 let za ozbrojené přepadení policistů a krádež jejich vozu. V lednu 1993 dostal třídenní vycházku, do kriminálu se už nevrátil.

8. února 1994
Kajínka dopadla pražská zásahová jednotka.

29. září 1995
Byl obžalován z dvojnásobné vraždy.

23. června 1998
Krajský soud v Plzni odsoudil Kajínka na doživotí.

23. února 1999
Vrchní soud v Praze Kajínkův trest potvrdil.

29. října 2000
Kajínkovi se podařilo uprchnout z věznice Mírov na Šumpersku.

8. prosince 2000
Policejní komando zadrželo Kajínka v bytě na sídlišti Velká Ohrada v Praze. Byl ozbrojen, avšak zásah byl tak rychlý, že zbraně nestihl použít.

5. února 2001
Vicepremiér Pavel Rychetský prohlásil, že v případu podal k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Ten ji ale zamítl.

10. října 2001
Ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal v případu ústavní stížnost. Ústavní soud ji ale neřešil.

Září 2002
Kajínek požádal prezidenta Václava Havla o milost, ministr spravedlnosti Rychetský ji nedoporučil.

Říjen 2003
Kvůli nesrovnalostem v celém případu se Kajínkův advokát obrátil na úřad ombudsmana. Ten vzkázal, že soudní rozhodnutí přezkoumávat nebude.

26. ledna 2004
Na scéně se objevil nový svědek, trestanec z borské věznice. Uvedl, že z cely viděl střelbu a vylíčil vše jinak, než jak to popsaly soudy. Kajínek krátce nato požádal o obnovení procesu.

8. dubna 2004
Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii od počátku vinil z vykonstruování procesu a soud z předpojatosti. Tehdejší Inspekce ministra vnitra poněkolikáté neprokázala, že by do nájemných vražd byli zapleteni strážci zákona.

23. září 2004
Krajský soud v Plzni zamítl Kajínkovu žádost o obnovu procesu.

21. února 2005
Vrchní soud v Praze zrušil verdikt plzeňského soudu a vrátil mu věc k novému projednání.

8. března 2006
Plzeňský krajský soud žádost o obnovu řízení znovu zamítl.

30. června 2006
Obnovu procesu zamítl vrchní soud a v říjnu 2007 i Ústavní soud.

3. srpna 2006
Ministr spravedlnosti Pavel Němec podal k NS stížnost pro porušení zákona. Byla zamítnuta.

5. února 2015
Okresní soud v Šumperku zamítl Kajínkovu žádost o přeřazení z věznice s ostrahou do věznice s dozorem.

8. února 2015
Prezident Miloš Zeman uvedl, že Kajínek by měl mít šanci hájit se znovu před soudem.

23. března 2015
Krajský soud v Olomouci zamítl Kajínkovu stížnost proti rozhodnutí šumperského soudu, který jej odmítl přeřadit do mírnějšího typu věznice.

23. července 2015
Krajský soud v Plzni zamítl Kajínkovu žádost o obnovu procesu. V září pak Vrchní soud v Praze zamítl jeho stížnost proti rozhodnutí Krajského soudu v Plzni.

1. srpna 2016
Ústavní soud  odmítl stížnost Jiřího Kajínka, který se domáhal obnovy řízení. Jako nový důkaz předkládal posudek, který naznačoval možnost jeho návratu do společnosti.

6. dubna 2017
Prezident Zeman řekl, že uvažuje o udělení milosti Kajínkovi. Podle Zemana je ve vězení dlouho a jsou pochybnosti o jeho vině.

10. května 2017
První dáma Ivana Zemanová (52) se setkala s Kajínkem v rýnovické věznici při návštěvě prezidentského páru v Libereckém kraji.

11. května 2017
Miloš Zeman oznámil, že Kajínek dostane milost, kterou podepíše po návratu z Číny.

23. května 2017
Prezident podepsal milost pro Jiřího Kajínka.

23. května, 13:40
Jiří Kajínek vyšel z brány rýnovické věznice na svobodu.

Jiří Kajínek je na svobodě:



Přečtěte si
domino22
24. 5. 2017 • 09:22

Panu Kájínkovi svobodu přeju... O jeho vině mám, stejně jako řada jiných, pochybnosti. Byla spousta vrahů, kteří vraždili bestiálně a nikdo o nich s takovým opovržením nikdy nemluvil... A říká-li Kalousek, že "pustili sprostého vraha" a slušným lidem se z toho dělá nevolno, tak jen doufám, že tím slušným člověkem nemyslí sebe !

6010
24. 5. 2017 • 08:41

Sobotko, Kalousku, jak já bych si přála, aby byl obnoven proces s Kájínkem, který by dokázal jeho nevinu.Pak bych Vám toho vraha omlátila o hlavu.Všichni víme, že je v tom namočený kde kdo, včetně policie a vy ho nazýváte vrahem.A Klaus s Havlem, ti ať se stydí, za ty jejich plané sliby.Ubožáci a srabi.Jen když propustili kde koho, hlavně své kamarádíčky, kteří byli mnohdy mnohem horší, než celý Kájínek a ještě bez jakýhkoli podmínek.Tady má Kájínek 7letou podmínku.

setroseuros
24. 5. 2017 • 08:22

Proc ho nazyvate vrah? Je to Kajinek! No a kdyby vrazdil on, proc by udelal takovou hloupost(chybu) a nechal jednoho svedka jen s postrelenim do nohy ? Nejak se mi to nezda! A proc ma svedek z jeho propusteni najednou takovy strach ? A policista co tam byl tak ten jel ,,nahodou ,, zrovna v tom case kolem a navic sam ! 😁 ???

egyptanka
24. 5. 2017 • 06:27

Vrah? To jste Aháci zase přepískli. Vy jste u toho byli? Jste v té redakci pěkná svoloč.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.