Má nevyléčitelně nemocný právo na smrt? České hvězdy, kterým v bolestech umírali blízcí, promluvily o eutanazii | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Má nevyléčitelně nemocný právo na smrt? České hvězdy, kterým v bolestech umírali blízcí, promluvily o eutanazii

Právo na smrt. Ano či ne? Co si myslí hvězdy?
Právo na smrt. Ano či ne? Co si myslí hvězdy? (Aha! - M. Přibyl, P. Novotný, A. Malachovský, Profimedia.cz, koláž Ahaonline.cz)

Případ zdravotní sestry, která je obviněná z toho, že v rumburské nemocnici draslíkem zabila pacientku, znovu rozpoutal divokou diskuzi o eutanazii. Je totiž možné, že zdravotnice nemocné ženě takzvaně »pomohla odejít«. Co si o právu na smrt myslí české celebrity?

Jiří Krampol (76): Otec žil s nemocí 24 let

Své ví o problémech s dlouhodobou nemocí blízkého člověka i herec Jiří Krampol. „Můj otec měl sklerózu multiplex, z toho strávil osm let na vozíku a zbytek života byl v nemocnici. Protože nepil ani nekouřil, vydržel tak 24 let. Nejdřív neovládal jednu ruku, potom nohu a nakonec přestal chodit a pohyboval se pouze na vozíku. Poslední roky už jenom ležel, ale protože máma nemohla přestat chodit do práce, musel do nemocnice. Maminka se o něj starala v podstatě celý život,“ dodává Jiří Krampol.

„Co se týče eutanazie, doktoři na celém světě se bojí toho, že by se to zneužívalo. Je však spousta lidí, kteří by to zvolili. Protože člověk, který trpí, nemůže se hnout a jeho život nemá v podstatě žádnou hodnotu, by se tak svého utrpení zbavil. Ale právě to zneužití, to je ta zásadní otázka.“

Anketa

Jste pro nebo proti eutanazii?
Celkem 928 hlasujících

Jan Skopeček (88), herec: Když vidíte to trápení…

„Já vám řeknu, že nevím. Poněvadž na jedný straně to odsuzuju, protože na to nemá člověk právo, a na druhý straně, když vidíte to trápení... Nikdo ale nikdy neví, jestli se z toho ten nemocný nedostane,“ míní herec. Sám by přitom nedokázal podepsat ortel smrti nad blízkým člověkem. I když mu letos umírala žena, herečka Věra Tichánková (†93), do poslední chvíle věřil, že se vyléčí. „Já jsem si myslel, že se manželka vrátí. Do poslední chvíle jsem tomu věřil,“ svěřil herec Blesku.

Květa Fialová (84), herečka: Musí to být pomoc a ne zneužití

„Těžko hodnotit, nesmí se to zneužít. Když to má být jako pomoc, tak ano. Nesmělo by se to nikdy udělat proto, aby to bylo výhodný jenom pro rodinu. Musí to být výhodné pro tu bytost, které se to týká. Ale i tak by se to muselo posuzovat případ od případu. Navíc se to dá zneužít. Musí to být pomoc a ne zneužití.“ řekla Aha! herečka, která by sama eutanazii nezvolila. I když má vlastní zkušenost. Dva roky měla těžce nemocného manžela s Alzheimerovou nemocí v ústavu, kde měsíčně platila 30 000 korun. „Byl hodně nemocný, trápil se, ale člověk má furt naději. Ten člověk, i když je nemocný, tak stále vnímá. To se dá těžko rozhodnout. Naděje umírá poslední. Je to opravdu případ od případu,“ míní herečka.

Petra Janů (61), zpěvačka: Zázraky se dějí

„To je strašně těžký. Já si myslím, že nikdo nemá právo někomu ukončovat život, ale zase na druhou stranu, když je ten člověk trpí a konec je neodvratný, tak je to milosrdný skutek. Ale opravdu na to neumím jednoznačně odpovědět,“ řekla zpěvačka, které před dva a půl rokem zemřel na rakovinu manžel, hudební producent Michal Zelenka (†63). „Sama bych to nedokázala, ale pokud je to nějaký opravdu tragický případ, tak ty lidi neodsuzuju. Když někomu pomůžete ke konci, tak je to neodvratný, ale zázraky se dějí, takže nevím. Opravdu nemám na to vyhraněný názor,“ svěřila se.

Yveta Blanarovičová(50), herečka a zpěvačka: Bratr umíral na rakovinu plic

„Je to velmi rozporuplné. Samozřejmě si dovedu představit, čím prochází lidi, kteří trpí obrovskými bolestmi, a není perspektiva, že by se to zlepšilo a chtějí umřít. Dokážu si to představit, protože můj bratr taky velmi trpěl. Ale není možné, neakceptovat daný zákon. Kdyby si každá sestra takhle dělala, co chtěla, tak to je velmi diskutabilní. Díky tomu, že můj bratr umíral na rakovinu plic a měl opravdu velké bolesti a já už jsem si v jeden okamžik u jeho postele přála, aby mu někdo pomohl a přestal trpět a aby mu bylo líp. Přesto všechno si nedokážu představit, že bych rozhodla o něčí smrti. Nikdo nemá právo o tom rozhodovat je to velmi lehce zneužitelné. A to opravdu nejde. Nemůžu říkat, co je správné a co ne, ale myslím si, že by zdravotní sestra neměla ukončovat něčí život.“Autor:  ben

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.