Operní pěvec Milan Karpíšek (†73) draze zaplatil za roli ve filmu Černá punčocha: Zničený život! Do smrti zůstal vrahem! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 16. června 2024

Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf

Operní pěvec Milan Karpíšek (†73) draze zaplatil za roli ve filmu Černá punčocha: Zničený život! Do smrti zůstal vrahem!

Fotografie
Fotografie (internal)

Nenápadný, zakřiknutý padesátník, dámský krejčí pracuje v módním salonu v centru Prahy. Všichni ho znají jako slušného a poctivého pracanta, který žije spořádaně v poklidném manželství, chová andulky a po večerech kondičně běhá. Trpí však výsměchem manekýnek, které ho považují za neškodného, bez ostychu se před ním svlékají a přitom s ním nevázaně koketují. A tak se rozhodne mstít. Detektivka Černá punčocha byla natočena podle skutečné události…

Kubíček alias Brůna odmítl

Do hlavní role dámského krejčího, který v noci vraždí ženy v parku, se původně počítalo s Josefem Kubíčkem (84), kterého proslavila role mladého Brůny v díle Studna v majoru Zemanovi. Ten však odmítl, protože nechtěl hrát další psychopatickou postavu a být zaškatulkován. Režisér Otakar Fuka (†75) tedy hledal dál. Potřeboval neokoukaný obličej, zkrátka někoho neznámého. Nakonec ho napadlo obsadit operního a operetního zpěváka Milana Karpíška (†73). Ten nad nabídkou zajásal a kývl okamžitě.


Ve filmu už si neškrtl

To ovšem netušil, jak moc toho jednou bude litovat. Stal se sice ze dne na den hvězdou, ale reakce lidí a kolegů ho zdrtila. „Když zkoušel v divadle operu, stávalo se, že mu režisér řekl: Celkem dobrý, ale ten vrah ti šel líp. A vrahu na něj pokřikovali i jeho někteří kolegové,“ přiznal Lubomír Lipský (91), Karpíškův velký kamarád. Znali se spolu už od dětství. Oba pocházeli z Pelhřimova. Další filmovou roli už Karpíšek nikdy nedostal. Lidé ho měli zafixovaného jako vraha, že mu režiséři už další postavy nesvěřili. Obsadit vraždící monstrum například do role lékaře prostě nešlo.

Přepadl ji zvrhlík!

„Pan Karpíšek bral svou roli strašně vážně, škrtil mě tak vehementně, že jsem se ho místy opravdu bála,“ přiznala po letech Olga Hrubá (63) alias učitelka hudby Marta Vosecká. Atraktivní, vysoká blondýna přitom celý život pracovala jako vizážistka. Starala se například o Karla Gotta, Vladimíra Dvořáka nebo Jiřinu Bohdalovou. „Pro zajímavost, umřít nebylo jednoduché, můj skon si vyžádal pět natáčecích dnů,“ dodala Hrubá.


Nikdy by nečekala, že něco podobného prožije i na vlastní kůži. Když Milan Karpíšek v květnu 2002 zemřel, televize Punčochu na jeho počest znovu vysílala. Dva dny poté se to stalo. „Přepadl mě na ulici chlap. Porazil mě, byla jsem hrůzou bez sebe, křičela o pomoc. Nikdo ani nevystrčil nos. Naštěstí mě ten darebák jen okradl. Když jsem to pak hlásila, policisté si mě chvíli prohlíželi a pak se zeptali: "Nejste vy ta uškrcená z toho filmu?" zavzpomínala.

Přečtěte si
Beninecka
25. 3. 2022 • 22:37

ano je to velice dobry film ktery mohu videt dnes a denne nikdy me neomrzi pry je dokonce podle skutecnosti ale nevim co je natom pravdy i kdyz jak znamo tvurci filmu dle skutecnych udalosti si to stejne vzdy trosku poupraveji karpisek byl puvodne operni pevec a tim ze vzal tuto filmovou roli si podepsal ortel protoze se musel jak s operou tak s filmovymi ateliery definitivne rozloucit

ferdinand6
20. 7. 2014 • 23:40

Ale hrál to dobře. Doteď mi při sledování toho filmu leze mráz po zádech.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.