Bota jménem Melichar: Proč nikdo kromě Zdeňka Trošky nechtěl film natočit? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Bota jménem Melichar: Proč nikdo kromě Zdeňka Trošky nechtěl film natočit?

Fotografie
Fotografie (internal)

Ten film nechtěl nikdo točit. Odmítlo ho pět režisérů. Na Barrandově už byli nešťastní, chtěli udělat dílo pro děti, ale všichni raději dělali »mrtvé brouky«… Když už se zdálo, že scénář skončí v koši, objevil se tehdy devětadvacetiletý neznámý začínající »rejža« Zdeněk Troška (60), který produkci oznámil: „jdu do toho!“ Nebýt jeho, zřejmě by film Bota jménem Melichar nikdy nevznikl.

Recept? Chovat se jako dítě

Konečně natočit svůj první celovečerní film, to pro něj byla sakra výzva! „Platí, že filmař má tři nepřátele: děti, zvířata a sníh. A když se objevil scénář, který byl jen o dětech a kde má hrát celá škola, nikomu se pochopitelně nechtělo,“ zdůvodnil odmítavé postoje svých kolegů Troška. „A protože jsem všechny tyto tři nepřátelské elementy zažil už při natáčení filmu Krakonoš a lyžníci, kde jsem pracoval ještě jako asistent u režisérky Věry Plívové-Šimkové, tak jsem se až tak nebál,“ uvedl Troška, který měl na práci s nevyzpytatelnými školáky svůj recept. „Musel jsem se stát jedním z nich, vymýšlet volovinky, aby mě přestaly brát jako pana režiséra, a ztratily tak ostych a trému. Vyšlo to,“ dodal spokojeně. Bylo mu třicet, takže s tím problém neměl...

Hrála celá škola,

Blažena neuspěla

Ale stejně, byla to šichta. Natáčení probíhalo na Základní škola Bítovská v Praze od října do prosince, za plného školního provozu! Ve filmu si tak zahrála řada tamních žáků i učitelů. Jednu z výraznějších rolí získala například Magdalénka Ledvinová, žákyně II.B.

Do konkurzu na roli Michaely Lamkové, kterou nakonec ztvárnila Milada Štýbrová, se přihlásila i Veronika Kánská, která později ztvárnila Blaženu v Troškové trilogii Slunce, seno..

Osudy hlavních postav

Ségru prvňáčka Honzíka ztvárnila Regina Řandová (46), pro kterou tahle role zůstala asi největším úspěchem v její herecké kariéře. V současné době se věnuje především dabingu, svůj hlas propůjčila i Angelině Jolie či Demi Moore. „Film Bota jménem Melichar mi je připomínám dodnes. Pokaždé, když mám narozeniny nebo mi chce někdo udělat radost, přinese mi stříbrné boty Hromnice,“ uvedla s úsměvem Regina, kterou neblaze proslavily tahanice s exmanželem Čestmírem Řandou (54), synem známého herce. Dohadovali se o výživné na svého syna Čestmíra. Řanda si zanedbání povinné výživy a neplacení alimentů nakonec poseděl v ruzyňské věznici.

Z Dochleby je producent

Představitele Radima Dochleby ztvárnil David Rauch (49), bývalý žák školy, kde se natáčelo. Také on zůstal u filmu. Objevil se ve snímku Sklapni a zastřel mě nebo v Perfect Days, které režírovala Alice Nellis. Mimo to pracoval také jako výkonný producent u Bobulí či Vratných lahví. Podílel se i na výrobě Kolji a u filmu Tmavomodrý svět pracoval jako asistent režie.

Kdo však hereckou kariéru položil brzy na hřebík byl Martin Šotola (36), který si zahrál prvňáčka Honzíka a měl našlápnuto na skvělou dráhu. Krátce potom ještě zazářil ve Slunce, seno… Byl hotovou hereckou hvězdou prakticky od narození. Ještě ani nemluvil a už v peřince si zahrál roli miminka, syna Arnošta Blažeje. Naposledy se ve filmu objevil ve svých patnácti letech v Záhadě hlavolamu. Od té doby nic. Údajně se za svou filmařskou kariéru stydí a nechce s ní být vůbec spojován.

Zajímavosti

■ Podnětem k napsání scénáře a natočení filmu byly skutečné události ze života školy.

■ Film získal 14 cen na festivalech doma i v zahraničí. Například v Portugalsku, Rusku či Španělsku.

■ Po dokončení filmu byli pozváni učitelé a žáci na prohlídku filmových ateliérů na Barrandově a na slavnostní promítání filmu v kině Blaník.

Přečtěte si
pajdulenka
16. 7. 2016 • 18:54

nechapu proc neni vic dilu nebo aspon vic takovych filmu

andy63
19. 8. 2014 • 14:49

Jak netočí se takový filmy? Co filmy s duem Kotek a Mádl? To je mnohem lepší! (myšleno pochopitelně ironicky!)

janyna
24. 11. 2013 • 14:40

Super film, vždy se u něj odreaguji . V dnešní době se už takové fajn komedie netočí - škoda.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.