Zemřela hvězda 30 případů majora Zemana Viera Strnisková: Pomaličku dodýchala, popsala dcera | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 4. června 2023

Svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav

Zemřela hvězda 30 případů majora Zemana Viera Strnisková: Pomaličku dodýchala, popsala dcera

Fotografie
Fotografie (internal)

Po Jozefovi Bednárikovi († 65) odešla do filmového a divadelního nebe další ikona slovenského herectví, která ale byla dobře známá i českým divákům. Viera Strnisková († 83) zářila mimo jiné v seriálu 30 případů majora Zemana. Její život vyhasl v sobotu…

Viera Strnisová odešla ve věku 83 let v sobotu, v sedm hodin večer. O tři hodiny dříve u ní byla ještě její dcera. „Byla jsem za ní ještě ve čtyři a v sedm nám volal doktor, že pomalu dodýchala,“ řekla Novému Času s pláčem Danica Kostolanská, starší dcera zesnulé herečky. „V říjnu by jí bylo 84 let. Myslím, že je úplně normální, že lidé v jejím věku odcházejí,“ dodala Danica smutným hlasem.

Strnisková byla vzorem pro řadu mladších kolegů. Dokázala skvěle zahrát cokoliv, nejvíce si jí nicméně pamatujeme z láskyplných nebo tragických postav. Nikdy neměla žádné hvězdné manýry a pro svou poslední cestu si nepřála nic výjimečného. „Maminka neměla poslední vůli, divadlo ale udělá veřejné rozloučení, to ostatní pak uděláme my jako rodina. Budeme divadlo informovat o termínu kremace, řekla na závěr smutná dcera slavné herečky.

Kdo byl Viera Strnisková

Strnisková v počátcích své dráhy působila jednu sezónu i v kolínském divadle. Ve vlasti proslula především jako jedna z nejvýznamnějších představitelek poválečné herecké generace a "citlivá interpretka složitých ženských postav", jejíž "doménou byly vážné a tragické role", napsal list Pravda.

Ve Slovenském národním divadle působila už od roku 1962. Hrála i v desítkách filmů, v televizních seriálech, rozhlasových inscenacích, dabovala a recitovala. Dokázala zahrát jak citlivé, zranitelné ženy, tak "mateřské typy". V 60. a 70. letech hrála ve filmech jako Smrť prichádza v daždi, Medená veža, ...a pozdravuji vlaštovky, kde ztvárnila matku protifašistické hrdinky Marušky Kudeříkové.

Podobné mateřské role se zhostila i o rok později ve filmu Zatykač na královnu.
Matku víl si zahrála v 80. letech po boku Libuše Šafránkové v československo-západoněmecké pohádce Sůl nad zlato. Strnisková byla dvakrát provdána, dcera Jana Strnisková je rovněž herečkou a i režisérkou. V roce 1969 byla jmenována zasloužilou umělkyní, v roce 2003 byla oceněna vysokým státním vyznamenáním, Pribinovým křížem II. třídy.

Přečtěte si
xapela
2. 9. 2013 • 18:02

výborná herečka

xapela
2. 9. 2013 • 18:02

nyxx
2. 9. 2013 • 15:07

Nepatříš taky k těm co prohlašujou , za mých mladých let bylo všechno lepší?Proč by měli být noví a mladí herci póvl?Nekteří jsou výborní a až budou staří, tak je pak bude taky někdo velebit a říkat jací jsou super. A eventuálně někdo zas nadávat na nové a mladé herce.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.