Dane, víš, kdo byl Žito? Udavač posedlý ďáblem!

Bájný kouzelník a dvorní šašek krále Václava IV. (1361-1419) zvaný Žito by se zřejmě divil, kolik rozruchu jeho jméno po šesti stech letech zase vyvolá. Díky dnes již zřejmě bývalému zpěvákovi Danielu Landovi (44), který převzal jeho příjmení, se tak středověký kouzelník stal opět středem zájmu veřejnosti. Kdo a jaký byl králův dvorní šašek ve skutečnosti? Existoval vůbec, nebo jde jen figurku opředenou dávnými legendami? Podle historických pramenů kouzelník Žito skutečně existoval a nebyla to postava ledajaká.
Šašek nebyl jen pro smích
Staré spisy a kroniky uvádějí, že mezi nejslavnější kejklíře, mágy a mistry tajemných věd v českých dějinách patřil právě Jindřich Žito z Jivan. Nebyl však jen tajtrlíkem pro pobavení krále Václava IV., u dvora měl výjimečné postavení. Šašci všeobecně měli tu výsadu, že mohli svému pánovi říci věci, které si nikdo jiný dovolit nemohl. Poukázat například na různé nepravosti u dvora, dokonce kritizovat i některá králova rozhodnutí. Bývali to lidé moudří a panovník často jejich radu přímo vyžadoval. Byli součástí dvora a dostávali oficiální plat. Žito byl navíc kouzelník, který udivoval svými triky nejen krále s královnou, ale i rytíře, dvorní dámy, státní návštěvy a dvořany.
Kejklíř posedlý ďáblem
Kouzelník Žito byl mistr kejklířského i iluzionistického umění své doby a nad některými jeho kousky zůstával tehdejším divákům rozum stát. Dnešní kouzelníci by zřejmě dokázali jeho triky vysvětlit, ale středověký divák byl u vytržení. Jako člověk byl prý Žito škodolibý a lidem rád ubližoval. Byl brán jako muž s nadpřirozenými schopnostmi a kdyby žil o několik desítek let později, zřejmě by skončil na některé z hranic, kde za inkvizice upalovali čaroděje a lidi posedlé ďáblem. Říká se, že ani jeho pražský současník Mistr Jan Hus neměl Žita z těchto důvodů příliš v lásce.
Agent ve službách krále Zikmunda
Některé historické prameny dokonce uvádějí, že Jindřich Žito z Jivan byl špehem uherského krále Zikmunda Lucemburského (1368-1437), bratra Václava IV..Ten měl dvorního šaška údajně využívat jako vyzvědače na českém královském dvoře a za jeho služby darovat muži v pestrém oděvu s rolničkami hrad Přimdu.