Tajemství seriálu My všichni školou povinní: Medřická zemřela během natáčení!

Nesmrtelný, kultovní, herecky nabitý a znamenitě napsaný. Česká televize po 25 letech v sobotu dopoledne konečně reprízuje oblíbený seriál My všichni školou povinní (1984). Dosud jej dávaly jen soukromé kanály, Slováci či Němci. Proč? To spisovatelka, scenáristka a tehdejší dramaturgyně Markéta Zinnerová (70) nechápe. Nedělnímu Aha! ale prozradila tajemství příběhu, který se stal unikátním ve filmovém vyprávění vztahu mezi dětmi a dospělými.
Markéta Zinnerová už několik let žije v Jindřichově Hradci, odstěhovala se z Prahy, pryč od hektického velkoměsta. „Jsem moc ráda, že televize nyní seriál nasadila. On je totiž nesmírně nadčasový a hodí se do každé doby,“ prozradila nám významná česká spisovatelka. Příběh, kde stěžejní roli ztělesňuje hyperaktivní a lehce problémový malý Jirka Oliva (Milan Šimáček) a také psychicky nemocná učitelka Hajská (Gabriela Vránová) napsala podle skutečné předlohy.
Přitom Šimáček ztvárnil malého lumpa naprosto rozkošně a Vránovou nenávidělo celé Československo, jak dokonale protivnou kantorku uměla zahrát. „Inspirací mi byl můj syn Pavel a jeho třídní učitelka. Opravdu jsme si »užívali« s paní učitelkou podobné věci a já jsem pak přesně to dala na papír,“ prozradila Markéta Zinnerová, která si získala obdiv i u dětských psychologů. Za to, jak dokázala pojmout problematiku mezi dětmi i dospělými. A to i včetně problému, jak mají rodiče říct dítěti, že je adoptované.
Žilková byla jako dcera
Největší radost má slavná autorka z toho, že díky seriálu se sešla skvělá parta vynikajících herců, s nimiž byla radost pracovat. „Ať to byla Gábinka Vránová, Libuška Havelková, Věra Galatíková, Jiří Sovák nebo Dana Medřická. Dana bohužel během natáčení zemřela a musela jsem některé části scénáře přepisovat. Strašně to bolelo, plakala jsem u toho. Třeba scéna, kdy rozmlouvá ředitelka (Věra Galatíková) s malým Jirkou, měla být ještě s Danou Medřickou,“ prozradila autorka seriálu.
Medřická zemřela na infarkt ke konci filmování v lednu 1983 ve věku 62 let. „Byla to vzácná žena a herečka, stejně jako řada ostatních. Také jsem poznala Verunku Žilkovou, s kterou jsme tehdy měli krásný vztah, téměř jako matka s dcerou,“ přiznala ještě Zinnerová, která je autorkou mnoha dalších filmů, seriálů i knížek.
Zemřela jí dcera a napsala o tom…
I ve svých dalších dílech vždy čerpala ze svého života. Vždyť například drama Den pro mou lásku (1976) s Vlastimilem Harapesem a Martou Vančurovou napsala přesně podle svého příběhu, kdy jí samotné zemřela malá holčička. „Je to stále bolestné a nerada o tom mluvím. Doufám jen, že ten film tehdy pomohl překonat bolest lidem s podobným osudem.“
Švorcovou si oblíbila
Markéta Zinnerová dnes žije spokojeně na jihu Čech se svým manželem, a sportovním lékařem Milanem Jílkem. Na seriál My všichni školou povinní se každý týden dívá a vzpomíná na dobu, kdy vznikal. A paradoxně ráda vzpomíná i na komunistickou herečku Jiřinu Švorcovou, která hraje nevýraznou roli zástupkyně ředitelky a tehdy si prý sama roli v seriálu prosadila.
„Jiřina nikdy nikomu neublížila, pokud nepomohla, určitě neublížila. Držela si to své do konce života, ale byla to poctivá a přátelská bytost, která mnoha lidem hrozně moc pomohla,“ dodala spisovatelka.
Jana Šulcová (maminka Jirky Olivy) o natáčení: Jirka jel jako sbíječka!
„V té době jsem měla malé děti, a do toho v šest ráno přijel taxík z Barrandova a v něm to moje filmové dítě – Jirka Oliva. Odpočinutý a jak sbíječka mluví a mluví. Od vlastních dětí jsem musela odejít a na klíně mi sedělo tohle filmové. Povídám mu: Když budeš zticha až na Barrandov, koupím ti pytlík bonbonů. Na Barrandově zase spustil. Kdybyste viděli ta jeho dojemná očička! Musela jsem ho i pomazlit.“
Víte, že...
■ Scénář k seriálu měl 1300 stran.
■ Markéta Zinnerová na něm strávila rok a osm měsíců.
■ Předtím půl roku usilovně mapovala poměry v českém školství.
■ Inspirací pro postavu oblíbeného učitele Karfíka (Miroslav Vladyka) byl Zinnerové její matikář z libereckého gymnázia.
■ Natáčelo se v Liberci, mj. v místním slavném obchoďáku Nisa a ve škole na pražských Petřinách.
■ Vladimír Menšík byl v době natáčení už velmi nemocný a vozili ho na natáčení z nemocnice.
■ Krátce po odvysílání seriálu se Veronice Žilkové narodila dcera Agáta (Hanychová), a když jezdila s kočárem, lidé ji zastavovali a ptali se, co na tatínek Miroslav Vladyka? Ten byl ovšem partnerem jen seriálovým.
■ Za roční práci si tehdy coby hlavní ženská role vydělala třináct tisíc. Žilková dostávala 160 korun za natáčecí den.