Tajemství seriálu My všichni školou povinní: Medřická zemřela během natáčení! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 21. června 2024

Svátek slaví Alois, zítra Pavla

Tajemství seriálu My všichni školou povinní: Medřická zemřela během natáčení!

Markéta Zinnerová přesídlila na jih Čech.
Markéta Zinnerová přesídlila na jih Čech. (Marek Hofman)

Nesmrtelný, kultovní, herecky nabitý a znamenitě napsaný. Česká televize po 25 letech v sobotu dopoledne konečně reprízuje oblíbený seriál My všichni školou povinní (1984). Dosud jej dávaly jen soukromé kanály, Slováci či Němci. Proč? To spisovatelka, scenáristka a tehdejší dramaturgyně Markéta Zinnerová (70) nechápe. Nedělnímu Aha! ale prozradila tajemství příběhu, který se stal unikátním ve filmovém vyprávění vztahu mezi dětmi a dospělými.

Markéta Zinnerová už několik let žije v Jindřichově Hradci, odstěhovala se z Prahy, pryč od hektického velkoměsta. „Jsem moc ráda, že televize nyní seriál nasadila. On je totiž nesmírně nadčasový a hodí se do každé doby,“ prozradila nám významná česká spisovatelka. Příběh, kde stěžejní roli ztělesňuje hyperaktivní a lehce problémový malý Jirka Oliva (Milan Šimáček) a také psychicky nemocná učitelka Hajská (Gabriela Vránová) napsala podle skutečné předlohy.

Přitom Šimáček ztvárnil malého lumpa naprosto rozkošně a Vránovou nenávidělo celé Československo, jak dokonale protivnou kantorku uměla zahrát. „Inspirací mi byl můj syn Pavel a jeho třídní učitelka. Opravdu jsme si »užívali« s paní učitelkou podobné věci a já jsem pak přesně to dala na papír,“ prozradila Markéta Zinnerová, která si získala obdiv i u dětských psychologů. Za to, jak dokázala pojmout problematiku mezi dětmi i dospělými. A to i včetně problému, jak mají rodiče říct dítěti, že je adoptované.

Žilková byla jako dcera

Největší radost má slavná autorka z toho, že díky seriálu se sešla skvělá parta vynikajících herců, s nimiž byla radost pracovat. „Ať to byla Gábinka Vránová, Libuška Havelková, Věra Galatíková, Jiří Sovák nebo Dana Medřická. Dana bohužel během natáčení zemřela a musela jsem některé části scénáře přepisovat. Strašně to bolelo, plakala jsem u toho. Třeba scéna, kdy rozmlouvá ředitelka (Věra Galatíková) s malým Jirkou, měla být ještě s Danou Medřickou,“ prozradila autorka seriálu.

Medřická zemřela na infarkt ke konci filmování v lednu 1983 ve věku 62 let. „Byla to vzácná žena a herečka, stejně jako řada ostatních. Také jsem poznala Verunku Žilkovou, s kterou jsme tehdy měli krásný vztah, téměř jako matka s dcerou,“ přiznala ještě Zinnerová, která je autorkou mnoha dalších filmů, seriálů i knížek.

Zemřela jí dcera a napsala o tom…

I ve svých dalších dílech vždy čerpala ze svého života. Vždyť například drama Den pro mou lásku (1976) s Vlastimilem Harapesem a Martou Vančurovou napsala přesně podle svého příběhu, kdy jí samotné zemřela malá holčička. „Je to stále bolestné a nerada o tom mluvím. Doufám jen, že ten film tehdy pomohl překonat bolest lidem s podobným osudem.“

Švorcovou si oblíbila

Markéta Zinnerová dnes žije spokojeně na jihu Čech se svým manželem, a sportovním lékařem Milanem Jílkem. Na seriál My všichni školou povinní se každý týden dívá a vzpomíná na dobu, kdy vznikal. A paradoxně ráda vzpomíná i na komunistickou herečku Jiřinu Švorcovou, která hraje nevýraznou roli zástupkyně ředitelky a tehdy si prý sama roli v seriálu prosadila.

„Jiřina nikdy nikomu neublížila, pokud nepomohla, určitě neublížila. Držela si to své do konce života, ale byla to poctivá a přátelská bytost, která mnoha lidem hrozně moc pomohla,“ dodala spisovatelka.

Jana Šulcová (maminka Jirky Olivy) o natáčení: Jirka jel jako sbíječka!

„V té době jsem měla malé děti, a do toho v šest ráno přijel taxík z Barrandova a v něm to moje filmové dítě – Jirka Oliva. Odpočinutý a jak sbíječka mluví a mluví. Od vlastních dětí jsem musela odejít a na klíně mi sedělo tohle filmové. Povídám mu: Když budeš zticha až na Barrandov, koupím ti pytlík bonbonů. Na Barrandově zase spustil. Kdybyste viděli ta jeho dojemná očička! Musela jsem ho i pomazlit.“

Víte, že...

Scénář k seriálu měl 1300 stran.

Markéta Zinnerová na něm strávila rok a osm měsíců.

Předtím půl roku usilovně mapovala poměry v českém školství.

Inspirací pro postavu oblíbeného učitele Karfíka (Miroslav Vladyka) byl Zinnerové její matikář z libereckého gymnázia.

Natáčelo se v Liberci, mj. v místním slavném obchoďáku Nisa a ve škole na pražských Petřinách.

Vladimír Menšík byl v době natáčení už velmi nemocný a vozili ho na natáčení z nemocnice.

Krátce po odvysílání seriálu se Veronice Žilkové narodila dcera Agáta (Hanychová), a když jezdila s kočárem, lidé ji zastavovali a ptali se, co na tatínek Miroslav Vladyka? Ten byl ovšem partnerem jen seriálovým.

Za roční práci si tehdy coby hlavní ženská role vydělala třináct tisíc. Žilková dostávala 160 korun za natáčecí den.

Přečtěte si
janapi
21. 1. 2013 • 10:16

Opravdu "bylo"! Stejná klasika "byla" na Můstku. Kde ty dřívější ceny a obchody jsou?

janapi
21. 1. 2013 • 10:13

Nu-ale většina herců nyní vypráví-jak málo byli vlastně placeni. Pak si přečtete článek vedle-a jejda-Vydra draží obraz za x milionů z dědictví po matce; J.J.-majetek za cca 7 mil.; "chudák" Bartoška bral v divadle necelé 3 tisíce (zapomněl přičíst plat v televizi..). Aby dosáhli na tyto majetky-tak snad byli tou skupinou-kde se platy po r. 1989 zvedli nejvíce! Nebo to bylo vše jinak?

tarka
21. 10. 2012 • 13:52

tento seriál vysílala ČT1 naposledy v roce 2001, takže žádné opakování po 25 letech!!! a tudíž paní Zinnerová nemohla říct, že to nechápe. Ověřit si tuto skutečnost je evidentně pro redakci Aha nadlidský úkol. Na stránkách České televize to zjistíte během 1 minuty.

novyetynk
15. 10. 2012 • 23:27

Proto tam hillaarka šlape dodnes chodník a čeká kdo jí koupí polívku a rohlík.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.