Zpověď legendy Čáslavské: Chtěla spáchat sebevraždu! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 26. května 2024

Svátek slaví Filip, zítra Valdemar

Zpověď legendy Čáslavské: Chtěla spáchat sebevraždu!

Věra Čáslavská
Věra Čáslavská (pro Aha! – Aleš Krecl, ČTK – Petr Sznapka)

Nejslavnější česká gymnastka a nejúspěšnější česká sportovkyně všech dob Věra Čáslavská slaví sedmdesát let. Sportovní legenda, která je stále plná elánu, bilancuje svůj rušný život plný vzestupů a pádů a otevírá i své 13.komnaty. V celovečerním dokumentu Olgy Sommerové Věra 68 dokonce přiznala, že před lety vážně pomýšlela na sebevraždu.

Sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská neměla v životě na růžích ustláno. Přestože si prožila léta úspěchů a slávy, která sahala daleko za hranice tehdejšího Československa, život se s ní nemazlil. První rána přišla ve chvíli, kdy ji režim trestal za její podpis pod Dva tisíce slov. Byla bez práce a jediný její příjem byl z úklidu bytů a domů, kam chodila inkognito maskovaná v šátku.

Ani její manželství s atletem Josefem Odložilem nebylo ideální. Jak vyšlo v dokumentu najevo, k Věře se nechoval hezky a jejich hádky občas zašly až za hranici únosnosti. „Já jsem citlivá na rodinu a děti, když mi na ně někdo sáhne, tak je bráním jako lvice. A Josef mi tehdy řekl něco moc ošklivého na moje rodiče i děti a to byl pro mě konec,“ svěřila se v dokumentu Čáslavská, co byl pro ni zlomový moment, kdy se s manželem rozhodla rozejít a následně rozvést.

Na kolena ji ovšem srazila až později smrt jejího, tehdy už bývalého manžela. Zemřel za nejasných okolností při hospodské potyčce, v níž byl zapletený i Čáslavské syn Martin. „On se snažil té rvačce zabránit, Josefa odstrčil, on nešťastně upadl a zemřel,“ vyprávěla. Jenže soud uznal Martina Odložila jako vinného a odsoudil ho v roce 1996 za vraždu svého otce do vězení.

Nakonec dostal v roce 1997 od Václava Havla prezidentskou milost. Věru ale tahle rodinná tragédie zlomila a v depresích se stáhla do ústraní. „Cítila jsem, že už tu vlastně ani nechci být. Chodila jsem v teplákovce po Nuseláku a přemýšlela o tom, co by se stalo kdyby…“ hovořila nečekaně upřímně v dokumentu o nejhorších chvílích svého života.

Naštěstí ale k hroznému činu nenašla odvahu, rozhodla se znovu postavit na nohy a natočila s Olgou Sommerovou strhující dokument, který ji podle vlastních slov pomohl vrátit zpátky do života.

„Měla jsem nabídku z Hollywoodu, ale jsem ráda, že jsem ji nepřijala, nikdo by totiž nedokázal zachytit emoce a to, co pro nás ta naše modro-bílo-červená trikolora znamená, jako Olga Sommerová,“ zhodnotila dílo na jeho premiéře v pražském kině Lucerna.Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.