Hudební skladatel Karel Svoboda: Umíral natřikrát! 5 věcí, které jste o něm nevěděli! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 20. května 2024

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Hudební skladatel Karel Svoboda: Umíral natřikrát! 5 věcí, které jste o něm nevěděli!

Včera uplynulo pět let od okamžiku, kdy Karel Svoboda dobrovolně ukončil svůj život.
Včera uplynulo pět let od okamžiku, kdy Karel Svoboda dobrovolně ukončil svůj život. (Aha! –David Kundrát, Martin Hykl, Marek Pátek, ara)

Včera jsme si připomněli tragické výročí předčasného úmrtí jedné z největších hvězd naší populární hudby, hitmakera a skladatele Karla Svobody (†68). Je to pět let, co se dobrovolně rozloučil s tímto světem.

Měl život bohatý, bouřlivý, ale také nesmírně bolestný. Věděli jste, že před svojí sebevraždou se už dvakrát ocitl ve smrtelném nebezpečí a stačilo málo, aby nepřežil?

Dvakrát málem přišel o život

Poprvé se na hranici života a smrti ocitl Karel Svoboda v roce 2002, kdy společně se spolupracovníkem Jiřím Paulů havaroval cestou do Mnichova. V nevlídném deštivém počasí dostal na kopci před Berounem Svobodův vůz smyk a skončil na střeše. V zatopeném příkopě a oba se málem utopili, z auta je vytáhli až hasiči.

Podruhé ho o život málem připravila vlna tsunami, která celou rodinu zastihla na dovolené na Maledivách. „Najednou jsem v bungalovu stála ve vodě. Místní začali lézt na střechu. Přijde ještě druhá vlna, jděte doprostřed ostrova – křičeli,“ popisuje situaci Vendula Svobodová, která tehdy byla v pátém měsíci těhotenství.

Bratr Jiří byl také talentovaným skladatelem

Bratr Karla Svobody Jiří (†58) byl také hudebně nadaný. Několik let se dokonce oba dělili o klavír. Byl však velmi introvertní povahy, nerad se ukazoval ve společnosti a vyhýbal se večírkům, proto o něm veřejnost mnoho neví. Jiří Svoboda skládal hudbu k filmům Nesmrtelná teta, Zámek v Čechách, Obecná škola, a také ke snímku Bankrotáři, který byl i jeho filmem posledním.

„Jirka byl velice citlivý a jemný člověk, nesmírně hodný a ohleduplný. Bohužel také hodně nemocný. Svobodovi měli v rodině dědičnou cukrovku a potýkali se s vysokým tlakem. Manžel trpěl obojím.“ vypráví Irena Svobodová, bývalá herečka a modelka a také manželka Jiřího Svobody. Její manžel zemřel v roce 2004 po dlouhé nemoci a pro Karla Svobodu byla jeho smrt velkou ranou.

Po smrti dcery požádal o rozvod

Když Svobodovým zemřela v roce 2000 jejich malá dcerka Klárka (†4), dostalo se manželství, vcelku pochopitelně, do velké krize. Tragická událost zasáhla oba rodiče velkou silou a v domě v Jevanech vládla ponurá, až nepřátelská atmosféra.

Jedním z důvodů krize bylo údajně i to, že Karel Svoboda chtěl nemocné dceři zaplatit velmi drahou léčbu ve Spojených státech, ale Vendula tam odmítla jet. Ať už to je pravda, nebo ne, jisté je to, že Karel Svoboda požádal o rozvod. Po nějakém čase ale byla krize zažehnána a žádost o rozvod stažena.

Za Vendulu se styděl

Svobodovu první ženu Hanu, přezdívanou Šiška, jeho přátelé a známí milovali. Byla krásná, inteligentní, vtipná a plná energie. Když v roce 1993 zemřela, všichni její smrt oplakávali. Také proto měla skladatelova druhá žena hodně ztíženou roli. Většina lidí o ní buď nechce mluvit, nebo se nevyjadřují příliš lichotivě. Společnost kolem Karla Svobody Vendulu v podstatě nikdy nepřijala. Jedním z důvodů bylo i to, že měla přímé a jadrné vystupování.

„Se smíchem a pohrdáním dokázala urazit jeho i ostatní. Karel byl vzdělaný člověk a estét. Když však někam přišla Vendula, tak často formálně – ať už oblečením, nebo chováním – neladila ani s událostí, ani se společností. Poslední typickou situací byla její minisukně na pohřbu,“ vypráví Lenka Bufková, manželka Svobodova nejlepšího přítele Michala Bufka. Svobodovi její přímost ze začátku imponovala, později se však za svou ženu často styděl a cítil se s ní ve společnosti nesvůj.

Prokletý dům v Jevanech

Původně secesní budova v Jevanech, kterou nechal Karel Svoboda přestavět na luxusní rodinnou vilu, je zřejmě prokleté místo plné negativních energií. Nejenom proto, že tam svůj život ukončil i sám skladatel. Celou historií domu se totiž jako červená nit táhnou tragédie a předčasná úmrtí.

Původní majitelka, spisovatelka Gabriela Preissová (†1946), zemřela na rakovinu. Další z majitelů, psychiatr Vladimír Vondráček (†1978), o domě mluvil jako o místu, kde neexistuje předmět, kromě doutníků zatavených v plechu, který by nezplesnivěl. Také jeho zabila rakovina.

Na rakovinu v Jevanském domě zemřela i první Svobodova manželka Šiška (†46), vážně tam onemocněla a poté zemřela dcera Klárka, rakovinou onemocněla i Klárčina chůva Pavlína Boušková.

Ve vile zemřela i skladatelova matka a tchyně. Nedaleko od vily zemřela na rakovinu i první manželka Petra Jandy, chvíli poté, co se do Jevan nastěhoval, onemocněl a nakonec i zemřel na rakovinu dokumentarista Jan Špáta. Jevany jsou údajně prolezlé vlhkostí, radonem a geopatogenními zónami.Autor:  mik

Přečtěte si
rotwajler77
30. 1. 2012 • 20:04

keby nebolo Venduly, Karel by bol urcite este nazive...vsetko nasvedcuje tomu, ze ona ho k tomu dohnala....

macek220364
29. 1. 2012 • 15:30

to je blbá úvaha...

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.