Žabomyší hádky na pohřbu Svatého o otce Františka (†88)
Malicherné spory, těžké trapasy, porušování protokolu. Pohřeb papeže Františka (†88) se měl nést v duchu úcty a pokory, místy se však měnil spíše ve frašku. To když světoví lídři nebyli schopni potlačit svá přebujelá ega. Místo důstojné reprezentace řešili úplně jiné problémy. Třeba židličkovou válku. Jako malé děti...
Velkolepého rozloučení se Svatým otcem se v sobotu na Svatopetrském náměstí a v ulicích Říma zúčastnily statisíce věřících, zorganizovat podobně masivní akci je náročné samo o sobě, ve Vatikánu se však zapotili především kvůli účasti 150 zahraničních delegací. Kam a jak je usadit, aniž by se jejich členové cítili dotčeni?
Před pohřbem se spekulovalo, že nejmocnější muž Západu Donald Trump (78) dostane kvůli protokolu místo až dosti vzadu. Nestalo se tak. Pořadatelé mezinárodních akcí mohou totiž sáhnout po několika způsobech, které se mají jevit nestranně. Jednou z možností je abeceda. Ale která? Mohou se vzít názvy zemí v jejich úředních jazycích. To by se prezidentovi United States of America asi nelíbilo. V diplomacii se často používá francouzština. A ta zaprvé řadí slova jinak, zadruhé se slovo stát řekne état. Takže États-Unis d‘Amérique – to už je E, které je v abecedě téměř na začátku.
Druhým kritériem je, kdo zemi zastupuje. Přednost mají hlavy států, poté jsou na řadě premiéři, ministři a jiní VIP hosté. Není zcela jasný klíč, podle něhož dostali místa následníci trůnů. Synové vládců Abú Zabí a Norska zasedli po boku králů a prezidentů, princ William (42) dostal místo až ve třetí řadě, stejně jako český premiér Petr Fiala (60).
Prominentní místo dostal prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj (47) s manželkou Olenou (47) – vpředu a navíc u uličky. Přitom Ukrajina je francouzsky Ukraine, tedy jí náleží místo téměř na samém konci abecedy. Dál v jejich řadě už se zase pokračovalo Irskem. Dostali snad čestnou výjimku coby představitelé napadené země? Nebo možná místo se snadnou únikovou cestou.