PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Na Česko udeřily extrémní lijáky!
Česko se probralo do nejdeštivějšího týdne roku! Hladiny a s nimi i povodňové stupně toků hrozivě stoupají. Kde se tolik vody vzalo? Podle expertů za to mohou teplá moře a obrovské množství páry z nich.
Česko se od čtvrtka připravuje na velkou vodu, předzvěstí byly už deště v noci na včerejšek. Meteorologové dokonce rozšířili své výstrahy. Extrémní povodňové ohrožení platí pro celé území kromě částí Plzeňského, Karlovarského a Středočeského kraje. Města staví protipovodňové bariéry a připravují lidi na možnou evakuaci. V oblasti Českomoravské vrchoviny mohou řeky Sázava, Svratka, Svitava, Chrudimka a Novohradka překročit hranici stoleté povodně! V Jeseníkách má od včerejška do neděle spadnout i přes 400 litrů vody na metr čtvereční. Vše navíc zkomplikuje vítr, který bude dosahovat rychlosti až 90 km/h, na horách na severu i 110 km/h.
Nezvykle vytrvalé lijáky nedělají problémy jen u nás, bičují celou střední Evropu. Podle odborníků jsou důsledkem meteorologické konstelace, v jejímž středu je nezvykle teplé Středozemní, Černé a Baltské moře. Ty jsou nyní o tři až pět stupňů vyhřátější než obvykle, což napájí tlakovou níži. „Ta odvádí vzduch z Černého moře velkým obloukem do střední Evropy,“ vysvětlil Leopold Haimberger z Meteorologického a geofyzikálního institutu Vídeňské univerzity. Situace je velmi podobná té z ničivých povodní v roce 2002. I tehdy se nad Itálií vytvořila oblast nízkého tlaku vzduchu, která na sever přinesla obrovské množství vlhkosti.
Brno nepřipraveno
Starosta Židlochovic Jan Vitula vyčetl vedení města, že s maximálním odpouštěním Brněnské přehrady se začalo až ve čtvrtek. Podle ředitele správy Povodí Moravy Antonína Tůmy to dříve nešlo, protože se na poslední chvíli stahovaly stavební stroje dokončující protipovodňová opatření. Ta přitom měla být hotová už loni, metropole tak podle něj není na velkou vodu připravena.
Víte, že...
...extrémní deště i povodně mají být podle expertů stále častější? Je to kvůli rostoucím teplotám moří i vzduchu.
Omezili návštěvy
Nemocnice Milosrdných bratří v Brně uzavřela na celý víkend příjem na porodní oddělení a zakázala návštěvy. Cílem je, aby v případě evakuace bylo v budově co nejméně lidí.
Evakuovali studenty
Hasiči z chatové oblasti Biskoupky u Jamolic na Brněnsku včera evakuovali 125 lidí, převážně studentů, přes zaplavený most. Hrozilo, že by se z místa nedostali.
Zavřeli hřbitov
Zlínský Lesní hřbitov je uzavřený kvůli hrozícím pádům stromů. Zákaz platí prozatím do nedělního poledne, může být ale prodloužen.
Náplavky i lanovka
Vedení Prahy uzavře vltavské náplavky a nechá vystavět protipovodňové zábrany v centru města, na Zbraslavi a v Libni. Odpoledne byl ukončen provoz lanovky na Petřín. V sobotu se město chystá zastavit i lodní dopravu na Vltavě.
Budují stěny
V Děčíně včera postavili protipovodňovou stěnu, v Ústí nad Labem o její stavbě rozhodnou v sobotu. Hasiči čistí česla, koryta, kontrolují se výpusti.
Tisíce pytlů
Opava bude mít na ochranu před velkou vodou k dispozici 6500 pytlů s pískem. Určené jsou pro městské části i na ochranu škol či energetických zařízení. Včera se pytle plnili v areálu Technických služeb Opava či u požární zbrojnice v Kylešovicích.
Mají smůlu
Na pojištění škod, které může lidem a firmám o víkendu způsobit velká voda, bylo v tomto týdnu již pozdě. Pojišťovny škody, které nastanou do deseti dnů od uzavření smlouvy, nevyplácí. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojistiteli.
Menší škody?
Škody po víkendu odhadují experti Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka na nižší než v roce 2002. Podle nich se za posledních 20 let investovalo do ochranných opatření a zlepšil se i varovný a hlásný systém.