Zakladatel Studia Ypsilon Schmid (†87): Překvapivý start kariéry | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 16. července 2024

Svátek slaví Luboš, zítra Martina

Zakladatel Studia Ypsilon Schmid (†87): Překvapivý start kariéry

Jan Schmid a Jana Synková
Jan Schmid a Jana Synková (Herminapress.cz, Studio Ypsion)

Jako psychologa z filmu Holka na zabití si ho vybaví asi každý. Málokdo ale ví, že 3. června zesnulý zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid (†87) navrhl v mládí i několik ikonických váz. Mohly stát na stolku třeba právě vašich rodičů nebo prarodičů.

Absolvent pražské UMPRUM se nevěnoval jen divadelním plakátům a ilustracím knih. Jeho vázy patří ke zlatému fondu československého lisovaného skla. „Měl jsem tu čest kdysi na jeho povel pracovat na jedné mikro scéně v malé Ypsilonce a tam jsem mohl krátce pozorovat jeho osobnost. Jan Schmid byl opravdový multitalent,“ říká známý designér a pedagog Maxim Velčovský (47).

Töpfer na pohřbu Postlerové (†59): Bude mi chybět zvonivý smích a čistá duše

Video se připravuje ...

Schmid na škole výtvarného umění zahořel pro divadlo, zatoužil změnit profesi, ale nakonec školu dokončil. „Cítil jsem, že chci dělat divadlo jinak. Taky to bylo tím, že moje vzdělání nebylo divadelní, ale výtvarné, i když jsem už v době studií na UMPRUM chtěl přestoupit na režii. Rozmluvili mi to Emil i Alfréd Radokovi s tím, že když dokončím výtvarnou školu, naučím se poznat a ovládat materiál, a to je základní předpoklad i pro práci s živým materiálem, tj. pro divadlo,“ řekl Schmid. Nakonec byl rád, že nezběhl. Dokonce se traduje, že principál na jednom zahraničním zájezdu poznal po letech v hotelu své vázy. Moc ho to potěšilo.

Zdeněk Žák na pohřbu Jana Kačera: Přišel čerstvě po dialýze!

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.