Předloha postavy Bohdalové: Skutečnou »Svatou« jsem navštívila, ale... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Předloha postavy Bohdalové: Skutečnou »Svatou« jsem navštívila, ale...

Jiřina Bohdalová
Jiřina Bohdalová (Archiv Blesku)

Obrovským úspěchem skončila nedělní premiéra filmu Svatá s Jiřinou Bohdalovou (93) na obrazovkách České televize. Snímek režiséra Jiřího Stracha (50) si v hlavním vysílacím čase pustilo 1,109 miionu diváků. Herečka po tomto úspěchu prozradila deníku Aha!, že se setkala se ženou, jejíž příběh tvůrce filmu inspiroval. Zahrála ji ale nakonec úplně jinak.

Rodačku z Brna Věru Sosnarovou (†92), která zemřela letos v únoru, měla ve 14 letech s její matkou a tehdy devítiletou sestrou odvléct sovětská tajná služba NKVD do gulagu na Sibiři.

Miliony nedostala

Svůj údajný příběh o tom, co si v pracovním táboře vytrpěla, vyprávěla veřejně až od roku 2002, kdy vstoupil v platnost zákon o odškodnění. Sosnarová se domáhala bezmála tří milionů korun od České republiky. Její tvrzení se ale nepodařilo prokázat ani úředníkům České správy sociálního zabezpečení, ani historikům. Kompenzace se tak – na rozdíl od filmového příběhu – nedočkala.


Bába, která lže pravdu


Scenárista Marek Epstein (48) se nechal příběhem Sosnarové inspirovat a připravil Bohdalové roli přímo pro ni již k jejím 90. narozeninám. Ve filmu Svatá ji pojmenoval jako Olgu Térovou. A přidal podobný příběh o – řečeno jeho slovy – »bábě, která lže pravdu«. Olga na přednáškách vypráví o hrůzách gulagu a následně zájemcům podepisuje své knihy. Jenže to, že na jejím příběhu něco nesedí, ve filmu odhalí novinářka v podání Pavly Beretové (40).

Babička má maličkou trému, prásknul na Bohdalovou její vnuk

Video se připravuje ...

Osobní setkání

„Já jsem se s paní Sosnarovou párkrát během příprav na natáčení filmu potkala. Snažila jsem se ji trochu nasát, ale nakonec ta má postava je úplně jiná, než jaká byla paní Sosnarová,“ svěřila deníku Aha! Bohdalová. „Mrzí mě, že se paní Sosnarová premiéry filmu nedožila,“ doplnila herečka, která je dojatá z přívalu ovací na nový film. „Gratuloval mi i bývalý prezident Miloš Zeman. Opravdu všem moc děkuji!“ rozloučila se herečka.

Několik zpochybnění


Příběh Věry Sosnarové poprvé v roce 2009 zpochybnil novinář a publicista ruského původu Vladimír Bystrov (†75). Tvrdil, že dotyčná nebyla v gulagu, ale spíše v internačním táboře a že v takovém táboře byla pravděpodobně do roku 1947. Následně se stala normální zaměstnankyní podniku Sojuzazbest a později dalších podniků. V roce 2019 se pak ozval historik Adam Hradilek (48), podle kterého byla civilní pracovnicí na Urale. „Na základě výše uvedených zjištění je jasné, že prakticky nic z toho, co o Věře Sosnarové na veřejnosti od první reportáže televize Nova v roce 2002 zaznělo, se nezakládá na pravdě. Desítky rozhovorů, které poskytla médiím, i besedy s ní pořádané jsou protkány výroky, jež odporují historickému poznání represí v Sovětském svazu i skutečným životním peripetiím Věry Sosnarové a její rodiny,“ oznámil tehdy. Sosnarová reagovala tak, že jsou Hradilkovy důkazy zfalšované. „Jen jsem pracovala, nikoho jsem neokradla. Proč mám na konci života trpět,“ řekla posléze v rozhovoru pro DVTV.

Metál od Zemana nedostala


V květnu 2018 navrhla Poslanecká sněmovna Věru Sosnarovou tehdejšímu prezidentu republiky Miloši Zemanovi (79) na udělení medaile Za hrdinství. Ten ji ale z navržených osobností nevybral – na rozdíl od filmu Svatá, kde hlavní hrdinka státní vyznamenání dostává. Miloš Zeman naopak vyznamenal Jiřinu Bohdalovou, a to hned dvakrát. V roce 2013 od něho herečka dostala na Hradě medaili Za zásluhy I. stupně a o devět let později dokonce nejvyšší státní vyznamenání – Řád bílého lva. 

Bohdalová na přemiéře filmu Svatá: Dostala záhon!

Video se připravuje ...Přečtěte si
EM1234
21. 5. 2024 • 10:09

Klasický příběh překabátěných. Holt si musíme na ty "polepšené" dávat pozor

eva666
21. 5. 2024 • 09:39

Beretová zraje jak víno

defakto
21. 5. 2024 • 08:48

... jaký obrovský úspěch ? To , že se na film dívala spousta lidí , bylo způsobené humbukem , který se kolem filmu uměle vytvořil.
Většina lidí , kteří kteří se na film dívali , řekli že vícekrát ten film už vidět nemusí !!!

Chocho Loušek
21. 5. 2024 • 08:10

I když lhala že v lágru byla ona ,tak vyprávěla jak viděla co ti lidé v lágru prožili. A že to tak někde v russku je dodnes je taky jasný.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.