Dílo malířky Toyen vydraženo za 34,7 milionu: Ladovská zima za 4,2 miliony! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Dílo malířky Toyen vydraženo za 34,7 milionu: Ladovská zima za 4,2 miliony!

Idylka ladovské zimy na plátně Štědrý den vyšla nového majitele na 4,2 milionu korun.
Idylka ladovské zimy na plátně Štědrý den vyšla nového majitele na 4,2 milionu korun. (Foto ara, Aukční síň European Arts)

Některým první letošní sníh nestačil a potřebovali zřejmě získat domů idylku zimy Josefa Lady (1887 až 1957). Za jeho obraz Štědrý den dal nový majitel v aukci 4,2 milionu korun.

Typické zasněžené domky, na kopci tyčící se kostelík a obecní slouha vytrubující koledy. Ideál Vánoc, po kterých mnozí touží, si bude moci vlastník užívat alespoň na obraze. Za plátno Štědrý den z roku 1943 zaplatil včera s aukční přirážkou 4,2 milionu korun, vyvolávací cena přitom byla 1,9 milionu. O díla Josefa Lady je u nás tradičně zájem. Ani včerejší závratná cena nestačila k pokoření autorova rekordu. Ten byl vytvořen letos v lednu, když se plátno Zima vydražilo dokonce za 7,8 milionu. Obdivovatelé Ladových obrazů nemusejí zoufat. Pokud chtějí pod stromeček pořídit oblíbeného autora, budou mít možnost hned tuto neděli. V další aukci jde do dražby hned čtveřice jeho děl. Zájemci si však budou muset opět připravit miliony.

Přišel o jedno oko

Český malíř a spisovatel Josef Lada přišel v raném dětství o oko, což výrazně ovlivnilo jeho styl kresby, do kterého se dostávají typické silné linie. Stěžejní se pro jeho dílo stala spolupráce se spisovatelem Jaroslavem Haškem při ilustrování knihy Osudy dobrého vojáka Švejka. Z vlastní tvorby se stala nejznámější Ladova pohádka O Mikešovi.

Vlastní rekord nepřekonán

O pozornost se včera postarala česko-francouzská malířka Toyen (1902 až 1980). Její dílo Skryt v jejich odrazech zaujalo mnohé natolik, že byli schopni vyšponovat jeho cenu z vyvolávacích 18 milionů na 34,7 milionu korun. Ani rekord této velmi žádané umělkyně ale nepadl, ten stále drží její obraz Cirkus, prodaný loni za téměř 80 milionů.

Pseudonym vymyslel Seifert

Malířka Marie Čermínová, vystupující pod pseudonymem Toyen, velkou část života prožila v Paříži. Byla představitelkou surrealismu a založila i vlastní styl artificialismus, který z něj vycházel. Pseudonym Toyen pro ni vymyslel Jaroslav Seifert, protože nechtěla používat své dívčí jméno.

Víte, že...

...nejdražším aukčním obrazem se stal Staropražský motiv Bohumila Kubišty? Letos v květnu se vydražil za 123,6 milionu.



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.