Před 70 lety se uráželi: Werich zařval, rejža skončil

Pekař Matěj, císař Rudolf II., vypečení alchymisté, spiklenci proti panovníkovi a další postavičky císařského dvora jsou pravidelnou součástí televizních Vánoc či Nového roku. Aby ne, dvoudílná česká historická komedie vstoupila poprvé do kin právě v tomto období roku 1951.
Výpravná komedie režiséra Martina Friče (1902 – 1968) zlidověla, přestože jí někteří chvílemi vyčítali, že je socialistickou pohádkou. Rakušany zase urazilo a pobouřilo, že habsburský císař Rudolf II. je v ní za hlupáka. „Já bych se na to tak vys*al, kdybych nepotřeboval peníze!“ hřímal přitom scenárista Jiří Brdečka (1917 – 1982). Většina diváků ale dvoudílný film Císařův pekař – Pekařův císař s Janem Werichem (1905- 1980) v hlavní dvojroli miluje dodnes, 70 let od premiéry 28. prosince 1951. Letos si jej 24. prosince od 11.10 hodin můžeme připomenout na stanici JOJ.
Hlavním hrdinou je císař Rudolf II. (Jan Werich), bohatý mecenáš pavěd všeho druhu, zvláště alchymie. Podaří se mu najít Golema, bájného hliněného obra, ale neumí jej oživit, a stát se tak pánem světa. Pekař Matěj (Jan Werich) je pro svůj zdravý selský rozum, spravedlnost a dobrotu nejprve uvržen do vězení, pak ale uprchne a díky podobnosti s císařem si s ním vymění roli a nakonec využije Golema k pečení rohlíků pro chudé.