Seriál Zločiny Velké Prahy: Co jste nevěděli o četnících... | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. dubna 2024

Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav

Seriál Zločiny Velké Prahy: Co jste nevěděli o četnících...

Duchovní otec Četnických humoresek plk. JUDr. Michal Dlouhý
Duchovní otec Četnických humoresek plk. JUDr. Michal Dlouhý (Mária Rušinová, ČT, archiv)

S filmaři spolupracuje policejní rada Michal Dlouhý (58) přes třicet let. Kromě toho, že je vyhledávaným odborným poradcem, je díky svému bohatému archivu a znalostem také autorem námětů. S Antonínem Moskalykem (†75) se podílel na Četnických humoreskách, ideu a námět vytvořil i k nejnovějšímu seriálu Zločiny Velké Prahy.

Námět k seriálu vznikl již v roce 2009, k jeho realizaci ale vedla dlouhá cesta. Na obrazovky se dostal až letos v lednu...

Seriál se odehrává v okrajových prostředích. Jak na tom byla s kriminalitou?

„Ano, seriál jsme situovali do prostředí zcela odlišného, než znají diváci z Hříšných lidí města pražského a Panoptika města pražského. Jde o teritorium, do kterého se od vzniku Velké Prahy, tedy od 1. ledna 1922, začala postupně rozšiřovat působnost pražského policejního ředitelství. Do té doby zde působilo četnictvo. Šlo nejen o nově budované moderní městské čtvrti, ale jednalo se i o malé obce, které si samozřejmě žily svým životem, ale také o hospodářské usedlosti a samoty. Od toho se odvíjela i zde páchaná trestná činnost.“

Jak se lišila?

„Její skladba byla jiná. V poválečném období se jednalo převážně o majetkovou a násilnou trestnou činnost, kterou byly získávány mnohdy i základní životní potřeby. Pro pražské detektivy to bylo prostředí poměrně neznámé. Pražským strážníkům a zejména detektivům chyběla místní, ale zejména osobní znalost v tomto prostředí, a tak byli odkázaní na spolupráci s četnictvem, které zde doposud působilo, znalo mentalitu obyvatelstva i jeho zvyky. I to se v seriálu snažíme přiblížit.“

Jak dlouho u nás četnictvo působilo?

„Téměř celé jedno století, přesně 95 let! Od roku 1850, kdy bylo zřízeno, sloužilo monarchii, poté bylo převzato při vzniku samostatného československého státu a nakonec působilo i za okupace, byť ve značně modifikované a redukované formě, a poté bylo po osvobození v roce 1945 zrušeno.“

Blesk Podcast: Skutečné zločiny Velké Prahy byly opravdu brutální, prozradil historik Galaš

Video se připravuje ...

To je hodně dlouhá doba, kdy se měnily režimy...

„Ano, sloužili třem poměrně odlišným režimům, avšak se stejným posláním – pečovali o veřejný pořádek a veřejnou bezpečnost, a přitom vyšetřovali trestné činy a usvědčovali jejich pachatele. Kromě několika filmů nebyla zpracována činnost rodícího se četnictva za monarchie. Četnictvo tehdy prošlo zajímavým vývojem a podílelo se na rozvoji dobové kriminalistiky.“

Kdy se dočkalo největšího rozkvětu?

„Za dobu dvaceti let existence Československé republiky zaznamenalo území nebývalý rozmach, co se týče jeho organizace, začalo používat nejmodernější dopravní prostředky, od motorových kol až po letadla, spojovací prostředky, telefony, ale také každodenní vysílání bezpečnostních zpráv na vlnách pražské rozhlasové stanice. Zavádělo nové kriminalistické metody a prostředky a rozvíjelo metody objasňování jednotlivých druhů trestných činů.“

Blesk Podcast: Langmajer sexappeal z tlamy nevymaže, Plesl v roli exceluje, řekl režisér

Video se připravuje ...

Chystá se Četnická abeceda

Je nejen úspěšný ve své policejní kariéře, ale i v literární činnosti. Na téma četníků napsal už dvacet knih. Mezi nimi jsou i Četnické pohádky pro dospělé nebo Četnická kuchařka, která obsahuje kromě kopy popsaných případů i dobové recepty, podle kterých se vařilo a peklo v četnických kasárnách a domácnostech. „Před nedávnem mi vyšla po třech letech kniha s názvem Četnické erfolgy neboli úspěchy. Nyní dokončuji již svou dvacátou první původní knihu s názvem Četnická abeceda, která bude pojata jako odborný slovník s výkladem odborných pojmů, ale i konkrétními kriminálními případy vztahujícími se k popisovaným pojmům,“ prozradil. Připravených má i několik námětů na film, o jednom konkrétním nyní vede jednání.

Celý rozhovor naleznete v tištěné podobě Nedělního Aha! (28. 2. 2021)

 



Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.