Hálek z Marečku, podejte mi pero! Zázrakem přežil vraždění | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 8. června 2023

Svátek slaví Medard, zítra Stanislava

Hálek z Marečku, podejte mi pero! Vraždění přežil zázrakem

Jiří Hálek v dokumentu o Činoherním klubu
Jiří Hálek v dokumentu o Činoherním klubu (Česká televize)

Hvězda filmů Marečku, podejte mi pero! nebo Jak svět přichází o básníky zázrakem přežila nacistické vyhlazování Židů. Jiřího Hálka (†90) v roce 1943 nakonec shodou náhod nepovolali do transportu a mohl zůstat v Praze. Válku tak přežil.

Sám se od začátku divil, že je židovského původu a že si musí, jako křesťanský vychovaný chlapec, připínat židovskou hvězdu. „Nikdo mi to neřekl, že patřím k židovské rodině,“ vzpomínal na to.

Útulek pro děti

Zázračný příběh se pro Hugo Frischmanna začal psát v roce 1942. V té době bylo podle výnosu Ministerstva školství Protektorátu Čechy a Morava zakázáno jakékoli vyučování a školení dětí židovského původu. Malý Hugo se ale dostal jako míšenec mezi děti v útulku zřízeném židovskou náboženskou obcí ve Spálené ulici.

Sabina Laurinová: Po koroně mi začaly zdravotní neduhy

Video se připravuje ...

Jen tři přežily

Ten vedla Anka Rottová, který pověřila výchovou děti loutkáře Erika Kolára (†69). „Mé péči bylo svěřeno 13 dětí od 10 do 13 let. Skupina se pojmenovala – nevím proč – Námořníci. Byly to děti většinou rozumově vyspělé nad svůj věk. Věděly příliš mnoho o životě. Vyučovat se nesmělo. Šlo mi tedy o tři věci: aby aspoň tady v útulku se děti cítily dětmi. Aby srostly v dobrý kolektiv, protože kamarádského ducha budou potřebovat, až půdou do transportu,“ citují dochovalé materiály Kolára. K transportu došlo v červenci 1943. Ze třinácti děti jich povolali deset, Jiří Hálek byl shou náhody mezi těmi, které mohly zůstat v Praze a válku přežily.

Speciální žádost o bezúhonnosti

Server holocaust.cz má ve svém archivu dokumenty o Hugo Frischmannovi alias Jiřím Hálkovi. Třeba žádost o vystavení vysvědčení o zachovalosti. To odpovídá dnešnímu výpisu z trestního rejstrířku. Jednalo se o potvrzení ze strany policie, že na dotyčnou osobu nebylo nalezeno nic trestného nebo jinak závadného. V době Protektorátu Čechy a Morava jej Židé většinou potřebovali kvůli organizaci vystěhování. Hálek ho v srpnu 1945, tedy po Válce, potřeboval pro přijetí do reálního gymnázia.

Lucie Zedníčková poprvé na plastice! Zbavila se ošklivého útvaru v obličeji

Video se připravuje ...Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.