Předvánoční »nášup« k důchodu! 5 tisíc už v prosinci | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 26. února 2024

Svátek slaví Dorota, zítra Alexandr

Předvánoční »nášup« k důchodu! 5 tisíc už v prosinci

Jednorázový příspěvek nebude moci zabavit exekutor!
Jednorázový příspěvek nebude moci zabavit exekutor! (Archiv Blesku/ Blesk: Robert Klejch)

Málem to vypadalo, že se to letos nestihne. Prezident Miloš Zeman (76) minulý týden podepsal zákon, podle kterého bude stát vyplácet mimořádně důchodcům pět tisíc korun. Jak to vlastně bude probíhat a zvládne vůbec stát necelým třem milionům důchodců vyplatit ještě přídavek?

Náklady na mimořádný příspěvek pro všechny důchodce bude stát státní kasu 15 miliard korun. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (39, ČSSD) to ale má pomoci ohroženým skupinám, mezi kterými jsou převážně senioři, na které citelně dopadly důsledky pandemie. „Krize dopadá obzvláště tíživě na ty, kteří se svými příjmy sotva vyjdou i za normální situace. Jsou to nejen senioři, ale také invalidé, vdovy, vdovci a sirotci. Navíc jim letos přibyly další výdaje spojené s ochranou vlastního zdraví. Proto jsem se rozhodla navrhnout tuto mimořádnou pomoc, která musí být rychlá,“ řekla k návrhu Maláčová.

Žádný populismus

S tím, že kabinet premiéra Andreje Babiše (66, ANO) přidá důchodcům takovou částku, vláda oznámila v létě, před říjnovými krajskými volbami. Právě kvůli tomu si vysloužila kritiku nejen od opozice. To tehdy odmítla šéfka rezortu financí Alena Schillerová (56, za ANO). „Určitě se nejedná o rouškovné ani o žádný populistický krok vlády,“ řekla tehdy. Podle Maláčové jde také o kompenzaci rychlého růstu cen. A zvýšení důchodů lze očekávat i příští rok. Podle vlády má od ledna vzrůst průměrný starobní důchod o 839 korun měsíčně na 15 336 Kč.

Exekutor na něj nesáhne

Jednorázový příspěvek nebude moci zabavit exekutor, ani nebude podléhat dani z příjmu. Podle Maláčové se také nebude započítávat jako příjem pro stanovení nároku na sociální dávky. Lidé se tak nemusí bát, že by se jim kvůli dávce zkrátil například příspěvek na bydlení.

Jak bude vyplácení probíhat? 6 otázek a odpovědí!

1) Kdo všechno dostane k důchodu navíc 5000 Kč? Příspěvek dostanou všichni, kdo pobírají starobní, invalidní (1. 2. I 3. Stupeň), sirotčí nebo i vdovský důchod. Celkem tak dávku dostane kolem 2,9 milionu Čechů.

2) Pobírám starobní i vdovský důchod. Dostanu dva příspěvky? Ne. Jakmile pobíráte například tyto dva důchody, Česká správa sociálního zabezpečení vám vyplatí jen jeden příspěvek.

3) Jak musím o dávku žádat? Nijak. Stát bude dávku vyplácet automaticky v prvních týdnech v prosinci vedle běžné výplaty důchodu.

4) Jak mi to stát vyplatí? Dávka bude vyplácena stejně jako důchod. Tedy na stejný účet nebo adresu, kam vám chodí důchod.

5) Kdy dostanu příspěvek? Okresní správa sociálního zabezpečení začne příspěvky vyplácet od 1. prosince, nejpozději 4. prosince. Vyplácet ho bude postupně během 10 pracovních dní. Někomu tak příspěvek nedorazí hned.

6) Pokud jdu do důchodu až teď, dostanu rouškovné? Pokud jste o důchod požádali do konce listopadu s termínem od 30. 11. nebo dříve a bude vám důchod zpětně přiznán, dostanete příspěvek dodatečně.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.