Výstava Adolfa Borna: Domaloval poslední obraz, povečeřel a zemřel! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 23. září 2023

Svátek slaví Berta, zítra Jaromír

Výstava Adolfa Borna: Domaloval poslední obraz, povečeřel a zemřel!

Adolf Born
Adolf Born (archiv Blesku)

Perfekcionalista, který byl zvyklý odvádět jen dokonalou práci a neměl rád věci nedokončené. Jak malíř, ilustrátor a animátor Adolf Born (†85), mimo jiné »táta« Macha a Šebestové, žil, tak i zemřel. Když domaloval obraz, dal si s manželkou večeři a v noci zemřel. Jaké tajemství skrývá jeho poslední dílo?

Letos uplynul rok od smrti vynikajícího výtvarníka, a při té příležitosti mu Museum Kampa v Praze 1 uspořádalo výstavu s názvem Jedinečný svět. Představuje Bornovu tvorbu za několik desetiletí. Začíná díly, která maloval v 60. letech, a končí obrazem »Nezvaní hosté k poslední večeři«. Ten je autorovým úplně posledním počinem. Namaloval ho v sobotu 20. května 2016 a v neděli v jednu v noci, tedy o pár hodin později, zemřel.

„Na obrazu jsou zvláštní znaky i figury a asi nikomu se nepodaří přesně rozluštit, co obraz přináší. Už samotný název ale evokuje, že přichází nezvaný host. To může být předtucha smrti. A poslední večeře, tam cítíme inspiraci v křesťanské mytologii, také vyjadřuje konec něčeho.

Bornův poslední obraz tedy nese známky rozloučení člověka s životem, alespoň my si to tak vykládáme,“ prozradil Aha! předseda správní rady Musea Kampa Jiří Pospíšil.
Odborníci se shodují, že i když jde o mistrovo poslední dílo, je velmi zdařilé. „Byl kvalitním umělcem do poslední chvíle. Mnoho autorů na konci života stagnuje, opakuje motivy z dřívějšího období, ale Born ne,“ dodal Pospíšil.

Jedinečný svět
Kde? Museum Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1
Kdy? denně 10:00 až 18:00, do 30. července

1 + 1 VSTUPENKA ZDARMA
PLATÍ PRO
1 dospělý placený (vstup za 130 Kč) + 1 dospělý ZDARMA
1 dospělý placený (vstup za 130 Kč) + 1 senior ZDARMAPřečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.