Fakta, která bolí: ¼ Čechů je na dně!

Mají Češi z čeho platit nečekané výdaje? Jak ukazuje nejnovější průzkum na toto téma – mohlo by to být o hodně lepší. Mnoho z nás má totiž hluboko do kapsy a nemá kam sáhnout.
Finanční rezervou nad 50 tis. korun disponuje pouhá čtvrtina Čechů. Stejný počet lidí nemá úspory žádné. Tato čísla alespoň vyplývají z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis. Celkem 13 procent dotazovaných má na náhlé výdaje rezervu nad 50 tis. korun a zhruba stejný počet nad 100 tis. korun. U 30 procent činí obnos na nečekané výdaje maximálně 20 000 korun.
Padesátníci jsou v pohodě
Na nečekané výdaje jsou nejlépe připraveni lidé kolem padesátky. Alespoň 50 tis. korun má našetřeno více než třetina z nich. Čím je člověk mladší, tím nižší jsou obvykle jeho úspory. Nejméně naspořeno tak mají pro tyto účely lidé do 26 let. V jejich případě je to však dáno i tím, že ještě necítí potřebu šetřit a i jejich příjmy bývají nižší.
Vedou vysokoškoláci
Při tvorbě finanční rezervy hraje významnou roli vzdělání. Zatímco rezervu aspoň 50 tis. korun má více než třetina dotazovaných s vysokoškolským diplomem, u lidí se základním vzděláním je to 13 %. Žádnou rezervu nemá přes 40 % z nich. Ve srovnání se zbytkem republiky jsou výrazně lépe zabezpečeni obyvatelé Prahy. Z hlediska pohlaví přiznávají větší úspory pro případ nečekaných výdajů muži.