40 let od premiéry Slunce, seno, jahody: Pravda o bitce v Hošticích!
Dnes je to právě čtyřicet let od premiéry Slunce, seno, jahody! Nesmrtelná komedie Zdeňka Trošky měla ale lopotný osud, vlastně málem nevznikla. A když měla jít do kin, cenzura snímku uškodila, režisér bojoval o každou scénu. Přesto se vystřihlo skoro dvacet minut. „A to ještě vyhrožovali, že dají film do trezoru a já si pět let nenatočím ani políčko,“ vyprávěl nám Zdeněk Troška.
Ty nejlepší věci většinou vznikají náhodou, a tak asi nepřekvapí, že film pochází ze studentského scénáře, který si Troška napsal ve druháku na FAMU. Točit začal poté, co se už jako barrandovský režisér rozčiloval, že se kupují drahé komedie v cizině a doma by to stálo polovičku. „Tak mi řekli, ať tedy něco natočím. Ale neměli jsme ani pořádný štáb, osvětlovací techniku a točili jsme u nás doma v Hošticích, abychom ušetřili,“ vypočítal. Tak dal aspoň vydělat sousedkám, rozběhal celou vesnici, jak vždy rád vzpomíná. „Honorář měly babky stovku nebo sto dvacet na den. A když běhaly, dostaly běžeckou podporu. Tři stovky navíc! Lítaly tam pak jako Zátopek. Devadesát žádný věk!“ Za nudistickou pláž se pak dávala pětistovka!
Fackovaly se jako o život
Odhazovaly hole, předháněly se a předseda JZD si zoufal, že nemá ženské na poli, protože všechny filmují. „Tak jsme to pak udělali, že půlka natáčela a půlka byla na poli. A to si pište, že si to hlídaly,“ upozorni Troška. Když se ve druhém díle strhla velká rvačka, vyřídily si aspoň sousedky své letité účty. „Báby se rvaly jako o život! Tak jsem si vyřídila s Marunou za celý ty roky, co nás sere. A naflákala jsem jí hubu ještě dopředu – chlubila se mi jedna sousedka.“ Ve vesnici se vyčistily vztahy a bylo zase dobře. Jenže, než se dostal film k divákům, škrtalo se ze scénáře a pak se střihalo pod vlivem cenzorských nůžek. Při premiéře se promítalo jen na Malé Straně v Kině U hradeb. Později v kinech na periférii a na venkově.
18 let od smrti Heleny Růžičkové: K herectví od zubní asistentky
Budu klidně sázet stromky
A film neměl žádnou reklamu, dokonce se o něm nepsalo, prostě se to shora zařídilo. „Vadilo všechno. Že důchodci přece neleží na posteli na dvoře, že socialistický zemědělec se tak a tak nechová. Nakonec nás chtěly žalovat dráhy, že československé vlaky přece nemají zpoždění,“ vpočítával Troška jen zlomek toho, co se nelíbilo. Farář byl zbytečně moc karikován, předseda by neměl žvýkat a nosit americký stetson… Když chtěli dát Troškovi pětiletý flastr, prohlásil, že je mu to fuk a skončí. „Řekl jsem jim, že budu klidně sázet stromky v lese a nic točit nemusím, Nasbírám si jahody a budu v klidu, na vzduchu. Běželi za mnou, že to tak nemysleli. A za pět let jsem měl natočit pokračování.“ To si vymohl jen pod podmínku, že mu nebude do filmu zasahování. „Ani políčko ti nevystihneme. Je přece perestrojka,“ slíbili prý tehdy Troškovi. A skutečně, ve Slunce, seno a pár facek je vše, co si režisér umanul…
Den, kdy Růžičková plakala…
Na Slunce, seno… rád vzpomíná Jiří Lábus (74). „Zdeněk točil reálný vesnický život a ta grotesknost do toho prostě patří. A lidé se v tom také nějakým způsobem poznali. Ale nejen lidé z vesnice, obecně zkrátka člověk se v tom prostě poznal, ve všech těch slabostech. Já považuji za jednu z nejgeniálnějších scén moment, kdy Škopek chrápe přiožralej v posteli a Růžičková přitom kouká na Angeliku a tečou jí slzy. V téhle scéně Troška mistrovsky vyjádřil lidský úděl a tragédii lidstva,“ všiml si Jiří Lábus. Až se bude komedie opakovat, dáme si na tenhle moment pozor…
Škopkovi hráli na první dobrou
Ostatně herecká dvojice Helena Růžičková (†67) a Stanislav Tříska (†63) byla dokonalá. Ona si ho vybrala z mnoha a Troška ihned kývl. „Přesně takhle jsem si představoval spokojeného Jihočecha, který pije pivo, jí kabanos a řídí traktor v JZD. A lidi ve vsi si ho moc oblíbili, měli dojem, že je jedním z nich. Někomu připomínal tátu, jinej tvrdil, že je to celej děda.“ Zajímavé je, že filmoví Škopkovi vše zahráli na první dobrou. Jako by spolu byli celý život. „Standa Tříska byl stará škola, vždy precizně připravený, znal bezpečně text. A už měl asi své odžito, tak jim to s Helenou šlo náramně.“ Tříska hrál ve Zlíně a měl tam i charakterní role, přestože ho národ zná jako tátu Škopka.
Filmové chyby v notoricky známé komedii Slunce, seno, jahody