Klokaní sirotek: Místo v kapse, bydlí v tašce! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna

Klokaní sirotek: Místo v kapse, bydlí v tašce!

Klokaní sirotek našel náhradní kapsu v nákupní tašce.
Klokaní sirotek našel náhradní kapsu v nákupní tašce. (Foto Aha! – Pavel Ryšlink)

 V náhradní kapse z povlaku na polštář umístěném v nákupní tašce vyrůstá mládě klokana rudého v olomoucké zoo. Matka ho zavrhla a tak se o hopsajícího sirotka stará zooložka.

„Našli jsme ho jednou ráno na zemi. Máma ho vyhodila z kapsy a už o něj neměla zájem,“ prozradila vedoucí zooúseku zahrady Libuše Veselá, která se klokánka ujala. Jsou mu zhruba tři měsíce. Náhradní máma ho krmí kondenzovaným mlékem.

Víte, že klokan rudý...
...skáče rychlostí 50 až 70 km/h?
...má skoky dlouhé až 10 m a vysoké 2 až 3 metry?
...pro pomalý pohyb používá coby pátou končetinu mohutný ocas?


Po porodu se páří
Mládě po narození bývá veliké okolo 2 cm a musí se vlastní silou vyšplhat do vaku na břiše, v němž roste jako v inkubátoru. Přisaje se k bradavce, od které se nemůže odtrhnout. Samice se ihned po porodu páří. V děloze tedy vznikne další embryo, které má pozastavený vývoj do doby, než mládě asi po 8 měsících opustí vak.

Při útoku si klekněte
Klokani rudí jsou vynikající boxeři. Boxují ovšem především sami mezi sebou. Ostatním se brání kopáním. A rada zoologů: Pokud byste někdy narazili na agresivního klokana, klekněte na všechny čtyři a tvařte se, že »žerete« trávu.Autor:  rys

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.