Superúplněk rozzářil i českou noční oblohu: A začnou padat hvězdy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 6. prosince 2023

Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín

Superúplněk rozzářil i českou noční oblohu: A začnou padat hvězdy!

Takto vypadá super úplněk z kosmické stanice ISS, snímky pořídil kosmonaut Oleg Artemyev.
Takto vypadá super úplněk z kosmické stanice ISS, snímky pořídil kosmonaut Oleg Artemyev. (Foto Profimedia.cz, ČTK)

 Lidé po celém světě si v noci na pondělí nenechali ujít pohled na noční oblohu. Tu rozzářil superúplněk. Měsíc se k Zemi přiblížil na vzdálenost 356 896 km. Pohled na něj byl ohromující. Navíc se ve stejnou chvíli na obloze objevily i perseidy.

Měsíc byl v neděli k Zemi zhruba o 50 000 kilometrů blíže, než tomu bylo 28. července, kdy byl naopak od naší planety nejdále. „To, že se nám někdy Měsíc jeví obrovský, není dáno tím, že by byl blízko, ale tím, že je nízko – to nastává při jeho východu a západu. Jedná se ale o optický klam, protože je Měsíc blízko obzoru a lépe ho tak porovnáme například se stromy,“ vysvětluje astronom Viktor Votruba z z hvězdárny v Ondřejově.

Ve stejnou dobu bylo možné na obloze pozorovat i perseidy, padající meteory. Tento jev se podle odborníků bude opakovat až za desítky let. „Pro nás to ale moc výhodné nebylo. Protože spoustu slabších meteorů svit měsíce přesvítil,“ říká astronom Lukáš Shrbený. Padající hvězdy ale můžeme podle něj pozorovat mnohem lépe jakékoliv první srpnové týdny.


Kolik je superúplňků?

*Běžných úplňků je dvanáct až třináct za rok.

*Superúplňkem, kdy je Měsíc k Zemi na své dráze nejblíže, je zhruba každý čtrnáctý úplněk.

*Srpnový superúplněk nebyl v letošním roce osamocený. Další nezvykle velký úplněk nastane už 9. září.

Bude ještě větší?

*Ještě větší superúplněk proběhne 28. září 2015, kdy k nám bude Měsíc ještě o 20 kilometrů blíž než letos.

*Další rok – 14. listopadu 2016 – se dokonce ocitne jen 356 511 kilometrů od Země. Tento rekord bude zlomen až v listopadu roku 2034.

Meteorolog: Astronomové mají výhodu

„Astronomové mají na rozdíl od nás velkou výhodu. Téměř vše si mohou dopředu spočítat, a tak ví, co na obloze bude k vidění. My to bohužel nesvedeme. Mnoho jevů je momentální hříčkou přírody. Když se očekávají kroupy, nevíme, jak velké budou. Když má přijít vítr, jeho sílu jen předpokládáme. Navíc astronomické jevy může divákům počasí pěkně překazit,“ říká meteorolog Rudolf Kovařík.

Co nás letos na obloze ještě čeká?

Milujete chvíle, kdy ležíte v létě pod oblohou plnou hvězd a pozorujete astronomické divadlo? Superúplňkem nic nekončí...

12. srpna: Perseidy

Perseidy jsou meteorické roje. Na obloze se objeví v noci z dneška na zítřek (nejlépe viditelné budou mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ráno) můžeme vidět až 70 letících meteorů za hodinu. Padající hvězdy jsou však pozorovatelné až do příští neděle 24. srpna.

18. srpna: Setkání Jupiteru a Venuše

Příští pondělí před východem Slunce nastane nejtěsnější setkání Jupiteru a Venuše od roku 2000, přibližování bude patrné už od 14. srpna.

23. srpna: Konjunkce Měsíce s Jupiterem

V 16:00 dojde ke konjunkci Měsíce s Jupiterem – přiblíží se velmi těsně k sobě. Tento i následující den ráno bude seskupení pozorovatelné nad východním obzorem.

31. srpna: Seskupení Měsíce, Saturnu a Marsu

Večer budeme moci pozorovat velmi těsné seskupení, konjunkci Měsíce, Saturnu a Marsu.

9. září: Superúplněk

Na obloze budeme moci pozorovat další superúplněk.

14. prosince: Meteorický roj Geminidy

Při dobré viditelnosti budeme moci zahlédnout až 120 padajících hvězd za hodinu. Geminidy vznikají při průletu asteroidu kolem Země, který svoji dráhu postupně »zaneřádí« drobným materiálem, který se zvláště z komet trousí dost výrazně.Autor:  kat,mor

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.