Jakub Doležal byl u vraždy Petry (†15) a dostal dva roky: Bude na podzim volný?! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

neděle 14. srpna 2022

Svátek slaví Alan, zítra Hana

Jakub Doležal byl u vraždy Petry (†15) a dostal dva roky: Bude na podzim volný?!

Jakub Doležal může být už v listopadu volný.
Jakub Doležal může být už v listopadu volný. (Foto Aha! – Jiří Čada, Ondřej Požár)

Dva roky za mřížemi by měl podle soudu strávit Jakub Doležal (20), jeden ze tří aktérů vraždy školačky Petry (†15) z Dudína na Jihlavsku. Jenže, na svobodě může být už letos v listopadu!

„Je to tak, on si po uplynutí poloviny svého dvouletého trestu může požádat o podmínečné propuštění,“ řekl Aha! právník Pavel Bureš. Policisté Doležala, převezli do vazební věznice loni v říjnu. „Letos v říjnu si může tedy požádat o propuštění a v listopadu už může být po stanovení podmínek soudu znovu na svobodě,“ dodal Bureš.

Michal Kisiov (22) půjde za vraždu dívky do vězení na 25 let a jeho komplic Tomáš Zavřel (22) na 22 let, Doležal, který jim tělo dívky pomáhal odklidit, vyfasoval pouhé dva roky.


V kauze Doležala došlo, podle slov jeho advokáta Jaroslava Homolky, ve spise k procesní chybě vyšetřujících policistů. „Klient nebyl krajským soudem souzen za vraždu, ale za pomoc při odklízení mrtvoly,“ vysvětlil výši trestu Aha! Homolka.

Advokát machr Jaroslav Homolka: Jsem spokojený

Patrně nejeden z obviněných by si přál u soudu takového advokáta, jakým je jihlavský Jaroslav Homolka. Jakuba Doležala dokázal »vysekat« se směšným trestem. „Spokojený jsem, to nepopírám. Když státní zástupce navrhuje patnáct let a můj klient pak odejde se dvěma roky je to přeci úspěch,“ zdůraznil Homolka. Nevěří však, že všem dnům je konec. Státní zástupce se na místě proti výši trestu pro Doležala odvolal. „Vrchní soud může ještě s kartami pořádně zamíchat,“ dodal trochu skepticky Homolka.

Co se stalo?

Kisiov si přivedl Petru loni 15. března domů, znásilnil ji. Když mu Petra začala vyhrožovat, že ho »práskne« vyhodil ji z okna. Pak ji se Zavřelem škrtili kabelem a nakonec ušlapali. Doležal jim pomáhal »jen« tělo odklidit.

Srovnání: Za co dávají soudy zhruba 2 roky

Nechtěl na vojnu

Josef Kovalík za odpírání vojny z náboženských důvodů schytal v roce 2002 od soudu v Brně trest dva roky vězení.

Nedovolený pochod

Za organizaci extremistické demonstrace 1. května 2007 v ulicích Brna vyfasoval Tomáš Pliska (31) dva roky v base.

Výhrůžky bombou

Oskar Chowaniok z Dobratic na Frýdecko-Místecku dostal trest tři roky, když v opilosti v roce 2008 hrozil telefonicky bombami na nádražích.Autor:  čad

Přečtěte si
frannes
7. 3. 2014 • 08:39

Je něco shnilého ve státě dánském....Není na čase něco udělat se soudním systémem kdy díky chybám soudců, státních zástupců nebo policie jsou na svobodu propouštěni nebo jim je dáván neúměrný trest pachatelé zločinů, nejen ,že to podrývá důvěru veřejnosti v spravedlnost, také to může ohrozit další spoluobčany neboť kdo se jednou vydal na cestu zločinu ,sám z ní nesejde a troufám si říci,že ani léta ve vězení, snahy psychologů a vychovatelů s tím nic nenadělají..Nejsem právník,ovšem z knih a filmů vím,že efektivnější je systém trestů podle precedentů a to u jednoduchých případů kontinuálně navazujících na zadržení policií,jako za první republiky, spácháš krádež, ublížíš někomu atd. jdeš za katr a ráno k soudci který podle katalogu a tabulek ti to vyšije s výkonem ihned, ne že někdo dostane možnost prchnout za moře, vyhýbat se líčení s neschopenkou od nějakého úplatného felčara. Obavě ze zahlcení vězeňského systému se lze vyhnou alternací trestů, domácí vězení s náramkem a určeným denním režimem, zabavením věci užité k trestní činnosti, prostředků, nucenými veřejnými pracemi atd.Pachatelé nejtěžších zločinů (vícenásobných vražd, vražd mladistvých, dětí, brutálních znásilnění a zneužití by neměli nikdy už mít plnou svobodu, po odpykání trestu by měli přejít do trvalé detence v uzavřeném prostoru (ideální areály bývalých kasáren) s jištěním elektronickými náramky , zde pobývát, pracovat a dožít.Ochrana nevinných musí mít přednost před jistým omezením svobody jednotlivce jehož nebezpečnost přetrvává a nelze odpovědně žádnou diagnostickou metodou prokázat,že je to jinak.

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.