Chlapi, jste borci! Češi obhájili Davis Cup: Srby dorazil Štěpánek | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 31. března 2023

Svátek slaví Kvido, zítra Hugo

Chlapi, jste borci! Češi obhájili Davis Cup: Srby dorazil Štěpánek

Čeští tenisté obhájili Davis Cup. Poslední krok udělal Štěpánek.
Čeští tenisté obhájili Davis Cup. Poslední krok udělal Štěpánek. (ČTK)

Po obrovské bitvě Češi v Belěhradě zničli sebevědomé Srby a "salátová mísa" zůstane v Česku další rok! Bravo!

Čeští tenisté poprvé v historii obhájili triumf v Davisově poháru. Stejně jako před rokem získal rozhodující bod ve finále Radek Štěpánek, který dnes porazil v Bělehradu Dušana Lajoviče hladce 6:3, 6:1, 6:1 a výběr zastupujícího kapitána Vladimíra Šafaříka zdolal Srbsko 3:2.

Spolu se Štěpánkem se o zisk slavné stříbrné "salátové mísy" jako loni postaral Tomáš Berdych, který vyhrál páteční dvouhru a spolu zvládli čtyřhru. "My tu mísu zase vyhráli, zase vyhráli!" nesl se bělehradskou arénou vítězný popěvek českého týmu, který na kurtu tancoval a radoval se z obhajoby.

Zopakovat po roce zisk trofeje se naposledy povedlo španělským tenistům v roce 2009. Ve finále chyběl tenistům kapitán Jaroslav Navrátil, který vede tým od baráže v roce 2006, ale kvůli plicní embolii sledoval finále po propuštění z nemocnice doma u televize. U kurtu za něj zaskočil ředitel České sportovní Šafařík. O vítězství se zasloužili i Lukáš Rosol a Jan Hájek, kteří ve finále do hry nezasáhli, ale podíleli se na výhrách v předešlých zápasech.

Rosol v 1. kole ve Švýcarsku a především ve čtvrtfinále v Kazachstánu, kde bodoval rovněž Hájek. V první dnešní dvouhře zkusil zaskočit Tomáš Berdych rozjetého Novaka Djokoviče, ale prohrál 4:6, 6:7, 2:6. Šanci měl ve druhém setu, v kterém nevyužil dva brejkboly a vedení 5:4 ve zkrácené hře. "Snažil jsem se s ním vydržet od začátku do konce, bohužel byl lepší a potvrdil svoji suverenitu," řekl Berdych.

V Bělehradě vybouchl gejzír české radosti a hrdosti.

"Hodně štěstí a doraž to!" řekl Berdych v šatně Štěpánkovi, který se připravoval na duel s Lajovičem a věděl, že jde do zápasu se 117. hráčem světa jako favorit. Čtyřiatřicetiletý Štěpánek si sice prohrál s Lajovičem hned první servis, ale zaváhání rychle smazal. Pak už zápasu podle očekávání dominoval. Soupeře chytrou hrou rozebíral, podle svého zvyku měnil rytmus hry a chodil si pro body na síť. Srbští diváci pomalu mizeli z hlediště a ochozy zněly vítězné české trubky a chorály.

Štěpánek se stal prvním tenistou, který ve finále Davisova poháru dvakrát po sobě vyhrál rozhodující páté utkání. Před rokem porazil v Praze Nicoláse Almagra 3:1 a Češi po výhře nad Španělskem slavili titul poprvé po dlouhých 32 letech. V Srbsku se Štěpánek s Berdychem o body jako obvykle podělili. Štěpánek v pátek podlehl Djokovičovi 5:7, 1:6, 4:6, ale Berdych porazil Lajoviče, který byl v sestavě místo zraněného 36. hráče světa Janka Tipsareviče, jasně 6:3, 6:4 a 6:3.

V sobotu Berdych se Štěpánkem přehráli Nenada Zimonjiče s Iljou Bozoljacem přesvědčivě 6:2, 6:4, 7:6 a využili fakt, že domácí nenasadili Djokoviče. "Bylo to na kapitánovi, ale kdybych byl na kurtu, nebyl by to velký rozdíl," řekl Djokovič.

Autor:  ČTK,ph

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.