Dýně v hlavní roli: Proč se slaví Halloween a jak si vydlabete dýni? | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 30. května 2024

Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila

Dýně v hlavní roli: Proč se slaví Halloween a jak si vydlabete dýni?

Pohrajeme si s detaily, zuby se cení, dýně se šklebí. Jen ať z ní jde strach.
Pohrajeme si s detaily, zuby se cení, dýně se šklebí. Jen ať z ní jde strach. (Aha! – Martin Pekárek)

Halloween sice není český svátek, proč si ale i u nás nevyřezat dýni? Postavit ji můžete na parapet nebo před dveře, děti budou nadšené! A z její dužiny si pak nachystejte nějakou pochoutku.

Proč se slaví Halloween?

Tento zvyk se k nám dostal z anglicky mluvících zemí, původ má ale v keltské tradici. Keltové v noci z 31. října na 1. listopadu slavili svátek Samhain. Ten byl přechodem mezi létem a zimou. Věřili, že se v té době stírá hranice mezi světem živých a mrtvých a že duše mrtvých se vracejí. Proto se při večeři prostíralo i pro zesnulé a za okno se dávala řepa se žhavými uhlíky, která měla duším posvítit na cestu.

Dýně jako symbol
S Halloweenem je spojená vydlabaná dýně, ke které se váže pověst o Hrozném Jackovi, kterého nechtěli po smrti ani v pekle.  Jack tak musí chodit s lucernou z dýně a hledat si společnost.

Pusťte se do dlabání
Nejdříve odříznete »pokličku« kolem stopky. Otvor udělejte velký, aby se vám z něj lžící dobře dlabala dužina. Pro řezání obličeje používejte tenké, dobře nabroušené nože. Pusu, nos a oči si předkreslete měkkou tužkou nebo lihovým popisovačem. Pozor, aby jednotlivé výřezy nebyly moc blízko u sebe! Když je dýně upravená, stačí do ní už jen vložit svíčku a umístit na vhodné místo.

Autor:  efr

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.