Nová léčba bolesti pomáhá hlavně cukrovkářům: Stačí »restart« mozku! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 30. září 2023

Svátek slaví Jeroným, zítra Igor

Nová léčba bolesti pomáhá hlavně cukrovkářům: Stačí »restart« mozku!

Otu Zenklovi (vlevo) a Daliboru Podroužkovi léčba od bolestí výrazně pomohla. Na snímku s lékařkou Klaudií Hálovou.
Otu Zenklovi (vlevo) a Daliboru Podroužkovi léčba od bolestí výrazně pomohla. Na snímku s lékařkou Klaudií Hálovou. (Foto Aha! – Dan Černovský)

Únava, vyčerpání, deprese – tak končí pacienti, kteří trpí chronickou bolestí. Evidováno je jich na půl milionu, ale lékaři odhadují, že se taková diagnóza týká až dvou milionů lidí. Nyní mají pacienti – zvláště cukrovkáři – novou naději. Je jím přístroj, který »restartuje« jejich mozek a bolest vymizí!

Za složitým názvem mesodiencefalická modulace (MDM) se skrývá metoda, při které se pacientům pouští pomocí sluchátek do mozku stejnosměrný proud o nízké intenzitě. „Ten ovlivňuje centrum pro produkci hormonů,“ vysvětlila lékařka Klaudie Hálová. Tlumí se tak reakce na stres, potlačuje vnímání bolesti a zároveň se vylučují endorfiny neboli tzv. hormony štěstí a dále kortikoidy, které mají protizánětlivé účinky.

Sluchátka mají pacienti na hlavách obráceně.

Bolest nešla vydržet
Léčbu na sobě vyzkoušel i Dalibor Podroužek (56) z Prahy. „Trpím osm let cukrovkou a bolesti nohou byly už opravdu nesnesitelné. Obtěžovaly mně v práci, musel jsem často odpočívat, bolelo to, pálilo, svědilo. V noci jsem nemohl spát, léky ani mastičky nezabíraly,“ říká IT manažer a pokračuje: „Náhodně jsem objevil článek o této metodě. Neváhal jsem a vyzkoušel ji. Mám za sebou už třetí kůru a bolesti jsou takřka pryč.“

Podobnou zkušenost má i Ota Zenkl (56) ze západních Čech. „Mně trápily hlavně žaludeční problémy a celková únava organismu. Nyní jsem doslova nabitý energií a vyšlápnu na kole i kopec, což jsem dříve nedokázal,“ libuje si Zenkl.

Klaudie Hálová

Platíte sami
Metoda se používá u nás a v Rusku. Momentálně probíhají další klinické studie, které určitě rozšíří využití metody na další typy bolestí. Léčbu pojišťovny nehradí, za 13 sezení, které probíhají v 10 dnech po sobě, pacient zaplatí 9900 Kč.

Autor:  rum

Přečtěte si
Thyronx
10. 9. 2013 • 16:37

Podvod za prachy Takových metod jsem zažil jako cukrovkář zde v USA... desítky a včetně laserových terapií, v Čechách jsopu ale lidi důvěřiví. Vyhodí ty ptachy. Článek vám samozřejmě nemůže ani naznačit na jako dlouho vám ta terapie vystačí být bez bolesti. Hádám sotva 2 max 3 dny. Podobně jako u těxh co jsem absolvoval já. Je to jen reklama AHA na na nesmysl aby si "pololékaří a šarlatáni vydělali. Ostatně kdo tu věří něčemu co se tu píše o čemkoliv, je to jelimánek.

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.