Přirozeným nepřítelem plžů je kachna zvaná indický běžec: Jak zatočit se slimáky! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

čtvrtek 18. dubna 2024

Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav

Přirozeným nepřítelem plžů je kachna zvaná indický běžec: Jak zatočit se slimáky!

Jak zatočit se slimáky?
Jak zatočit se slimáky?

Na zahrádky útočí slizcí nepřátelé. Měří sice jen pár centimetrů, ale jsou jich stovky. Jejich likvidace vyžaduje trpělivost, pevné nervy a ochotu zkoušet neustále nové věci.

 

Nejlevnější je ruční sběr

Na menších zahrádkách se vyplatí sbírat slimáky ručně. Vyžaduje to pevný žaludek a velkou trpělivost, ale oproti drahým chemikáliím je to zadarmo. Nejlépe se slimáci sbírají po dešti, ráno nebo večer.

Lov usnadní pasti

Lapejte je do pastí. Je možné je koupit i s návnadou, ale stačí i kelímek nebo uříznutá pet lahev. Ty zakopejte do země tak, aby pár centimetrů vyčnívaly, a jako návnadu do nich nalijte zředěné pivo. Slimáci se otráví alkoholem nebo utopí.

Rostlinky braňte barikádami

Zkomplikujte slimákům cestu za dobrotami. Záhonky obsypejte pískem, vápnem, popelem, drcenými skořápkami nebo třeba jehličím. Malé rostlinky můžete ochránit »skleníkem« z pet lahve. Na noc je prostě přikryjte petkou s uříznutým hrdlem. Hned ráno ji ale musíte odstranit, aby se rostlina přes den »neupekla«. Stejně tak zabírá i rolička od toaletního papíru.

Zničte jejich úkryty

Nenechávejte na zahradě kupičky posekané trávy nebo plevele, ve kterých se mohou slimáci schovávat. Stejně tak dejte pryč ze záhonů i mulčovací kůru, v níž také hledají úkryt.

Připravte jim hostinu

Sbírat slimáky po jednom je fuška. Nalákejte je na hostinu a pak je odstraňte ve velkém. Jako návnada stačí nahnilé ovoce nebo zelenina. Dobře se slimáci vábí i na psí nebo kočičí granule.

Vsaďte na kachnu

Pokud máte prostor pro chov drůbeže, pomůže vám se slimáky kachna, která se jmenuje indický běžec. Pro tu jsou i dospělí slimáci vyloženou pochoutkou.

Autor:  růž

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.