Včera padl 79 let starý teplotní rekord! I zmije se chladily na sněhu | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 4. října 2023

Svátek slaví František, zítra Eliška

Včera padl 79 let starý teplotní rekord! I zmije se chladily na sněhu

Zmije se plazí po sněhu!
Zmije se plazí po sněhu! (Nasejablonecko.cz)

Divit se letošní jaro asi nepřestaneme. Před deseti dny mrzlo až praštělo, bylo až -19,1 °C. Včera padly skoro 80 let staré rekordy, například ve středočeských Dobřichovících naměřili 28,6 °C! A teď… Čeká nás opět ochlazení a teploty jen kolem 12 °C. Déšť, někde bouřky. Na horách sněžení a stále dobré podmínky pro lyžaře. Jen na lyžích pozor na zmije!

Letošní jaro zmátlo i zvířata. Stěhovaví ptáci se vrátili do zimovišť a na lyžaře vykukují hadi! Na běžkařku Vlastu Hráchovou (66) z Jablonce nad Nisou vybafla při pondělní vyjížďce v bílé stopě zmije. „Vyjela jsem na trasu přes Harrachov a Labskou boudu. Kousek od Krakonošovy snídaně se tam na cestě vlnila tahle potvůrka,“ popsala Aha!. Hada na sněhu nikdy neviděla.

Jezdím takhle už padesát let, ale něco takového jsem v životě neviděla. Napřed jsem měla strach, ale říkala jsem si, že po zimě nebude mít moc sil. A jak jsem jí udělala stín, tak se ještě stočila do klubíčka. Pro mě je to zážitek na celý život,“ vypráví Vlasta Hráchová. Podle odborníků to však není nic neobvyklého. „Zmije je velice odolná, stačí jí 9 °C a je aktivní. Po zimě se potřebuje prohřát, aby mohla ulovit myši, které také vylézají. A tak jí můžeme potkat i na sněhu. Kdyby na něm ale zůstala ležet, tak podchladne, a tak se přes něj jen přesouvá,“ vysvětil plzeňský veterinář Vítězslav Honsa.


Jak bude?

Dnes: Zataženo, déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky, 12 až 18 °C.

Sobota: Oblačno až zataženo, déšť nebo přeháňky, 8 až 12 °C, na jižní Moravě až 15 °C.
Neděle: Oblačno až zataženo, místy přeháňky, 11 až 15 °C.

Příští týden: Většinou oblačno, přeháňky nebo déšť, 10 až 19 °C.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.