Klausova amnestie: Rolins, Pomeje a Chvalovský jásají, policisté zuří! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 30. listopadu 2022

Svátek slaví Ondřej, zítra Iva

Klausova amnestie: Rolins, Pomeje a Chvalovský jásají, policisté zuří!

Prezident Klaus udělal amnestií radost i řadě celebrit.
Prezident Klaus udělal amnestií radost i řadě celebrit. (Koláž Ahaonline.cz)

Nečekané, překvapující, mezi policisty zarážející. Prezident Václav Klaus (71) využil svého výsadního postavení a během novoročního projevu vyhlásil amnestii. Na svobodu budou propuštěny tisíce vězňů. A očištěna bude i řada známých tváří, např. Dara Rolins, Tomáš Skuhravý, František Chvalovský či silniční pirát Aleš Trpišovský... Bude jim zrušen trest, také jim zůstane čistý trestní rejstřík.

Prezident Václav Klaus 7. března na hradě končí. Ještě před tím ale stačil vyhlásit celoplošně amnestii. Podle odhadů se může počet osvobozených vyšplhat až na šest tisíc. To by mělo zároveň odlehčit dnes již přeplněným věznicím. „Amnestie bude zanesena do Sbírky zákonů.Bez zbytečného odkladu začnou orgány justice jednat. Čili, první krok bude ten, že soudy začnou prověřovat, koho se to bude týkat,“ vysvětlil renomovaný pražský advokát Jan Černý s tím, že posléze budou dotyční propuštěni.


Policisté se ale rozčilují. Amnestii vnímají jako dvakrát odvedenou práci. Podle jejich mínění budou za »katr« dostávat ty, kteří už by tam jinak byli. Na facebookovém profilu Týdeník policie se rozjela žhavá diskuse pod příspěvkem »Prezident V. Klaus právě vyhlásil dílčí amnestii platnou k zítřejšímu dni. Asi se máme na co těšit. « O špatnou zkušenost se postarala první porevoluční amnestie Václava Havla, který tímto způsobem osvobodil zhruba polovinu z 31 000 vězňů. Tehdy podle statistických údajů například bezprostředně narostly sexuální delikty o jednu třetinu. Tak razantní propouštění ale Klaus neodsouhlasil.


I tak si ale mohou oddychnout některé známé osobnosti. Mezi ně by měl patřit i manžel bývalé známé koulařky Jan Šmíd (78), odsouzený za způsobení dopravní nehody s následkem smrti. „Pan Šmíd patří k těm, kdo splňují podmínky dovršení 75 let věku do roku 2013 a mají pravomocně uložené tresty před 1. lednem 2013,“ vysvětlil známý pražský advokát Jan Černý.

Dara Rolins: Amnestie se vztahuje i na ni!

Amnestie se vztahuje i na zpěvačku, která dostala 18měsíční podmíněný trest s odkladem na 2,5 roku za způsobení nehody, při níž zemřel motocyklista Jindřich Rotrekl. „Už se o to, zda se na ni amnestie vztahuje, zajímala. Bere to s pokorou a de facto jako dodatečný dárek k Vánocům,“ řekla na Nově právnička Rolins Iveta Végsöová. „Lapám po dechu,“ byla prominutím trestu pro Rolins šokována vdova po motocyklistovi Olga Rotreklová.

Koho se amnestie týká?

  • Nevykonané nepodmíněné tresty nebo jejich zbytky, které nejsou delší než 1 rok.
  • U lidí, kteří letos dosáhnou minimálního věku 75 let a jejichž trest zároveň nepřesáhl 10 let.
  • Zastavena jsou pravomocně neskončená trestní stíhání (s výjimkou uprchlých občanů), která byla zahájena před více než osmi lety, a za činy, za které se neukládají tresty vyšší než 10 let.
  • Podmíněně se promíjejí tresty nepřesahující 24 měsíců nevykonané nepodmíněně. Nesmí jít o zločiny spáchané proti rodině a dětem, zločiny, při kterých byla způsobena smrt, těžká újma na zdraví či znásilnění.
  • Podmíněné tresty budou prominuty lidem, kterým bylo či letos bude 70 let. A lidem, kteří nedostali vyšší než dvouletý podmíněný trest.


Přečtěte si
marieelle
11. 1. 2013 • 14:32

aby každý úřžedník, soudce ale i prezident odpovídali stejně jako každý občan za své veškeré počiny /pochybení a často i úmyslné, protěžování, a různé formy korupce/

mathewik
5. 1. 2013 • 18:02

Spis chtel ocistit svoje kamose z lapaku a nebo aby byly veznice prazdne az budou nastupovat do lapaku nase vlada i s prezidentem Spis zvazuji zalobu na prezidenta teto republiky,tedy docasneho. Vazeny pane prezidente jste fakt d...l.

hillaarkaa
3. 1. 2013 • 09:11

oprava:staříka

hillaarkaa
3. 1. 2013 • 09:10

Takových projjebaných peněz,co vláda včetně pošetilého stříka rozfrcala

dannaa
3. 1. 2013 • 08:15

Jak si mohli dnešní padesátiletí našetřit ?Z čeho ,když děti studují?

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.