Leden 2013: Osm dalších seker, které zaťala vláda do našich peněženek! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 9. prosince 2023

Svátek slaví Vratislav, zítra Julie

Leden 2013: Osm dalších seker, které zaťala vláda do našich peněženek!

Od příštího roku nás čeká pořádné zdražení.
Od příštího roku nás čeká pořádné zdražení. (: Profimedia.cz)

Pokud je vaším předsevzetím do nového roku šetřit, nebudete to mít jednoduché. Díky daňovému balíčku i dalším opatřením pramenícím z nápadů vlády Petra Nečase (ODS) totiž zdraží opravdu, ale opravdu všechno. A přicházejí i jiné zásadní legislativní změny. Aha! pro vás sestavilo sestavilo kompletní inventář seker, které se zaseknou do rodinných rozpočtů.

SEKERA č. 1 - Zvýšení DPH na 15 a 21 %

Daň z přidané hodnoty, která ovlivňuje ceny absolutně všeho, co potřebujeme (včetně jídla, elektroniky, léků či aut), vzroste. Základní dvacetiprocentní sazba bude v letech 2013 až 2015 činit 21 procent, snížená čtrnáctiprocentní sazba pak vzroste na 15 procent. Od roku 2016 se pak mají sjednotit, a to na 17,5 procentech. Co to znamená? Další zdražení jídla, mírné zlevnění dražších artiklů.

SEKERA č. 2 - Zdraží elektřina i plyn

Zatopit si, postavit vodu na čaj - to všechno nás od příštího roku vyjde sakra draho. Stále je totiž potřeba vykupovat energii z obnovitelných zdrojů, například nenáviděných fotovoltaických elektráren, a ta je sakra drahá. Proto musíme na tuto charitu přispět i my. Elektřina nám tak nakonec zdraží o 2,4 procenta, u plynu zase o 4,13 procenta stoupne regulovaná složka ceny.

SEKERA č. 3 - Důchody téměř neporostou

Každý rok důchody o něco rostou – v úměře s růstem cen a průměrných platů. To aby měli důchodci stále stejnou kupní sílu. Od ledna ale bude všechno jinak. Místo o celou inflaci (růst cen) a třetinu růstu mezd totiž budou důchody vyšší jen o třetinu inflace a třetinu mezd. Někteří si tak pohorší o víc než stovku měsíčně. A to je v rozpočtu seniora opravdu hodně.

SEKERA č. 4 - Vyšší daň z převodu nemovitosti

Pokaždé, když prodáte, koupíte či obdržíte nemovitost, putují státu 3 procenta její hodnoty coby »daň z převodu nemovitosti«. A bude to víc: od příštího roku rovná 4 procenta. Většinou tuto daň hradí prodávající. Chcete-li tedy zpeněžit byt nebo dům, a máte-li šanci to stihnout do konce roku, koukejte jí využít! Jde totiž o desetitisíce…


SEKERA č. 5 - Penzistům se práce nevyplatí

O slevu na dani ve výši 25 000 korun ročně přijdou pracující důchodci, stát na tom má získat 2,5 miliardy. Novinka se týká i lidí s plným invalidním důchodem, kteří si přivydělávají. Prostě další díra do kapes těch, kteří už si toho moc nedovolí.

SEKERA č. 6 - Horší časy pro živnostníky

Těžký rok před sebou mají i osoby samostatně výdělečně činné, tedy živnostníci. Dojde totiž k omezení výdajových paušálů, na základě nichž neodvádějí státu tak vysoké daně a zjednodušují si administrativu. Čtyřicetiprocentní výdajový paušál půjde v roce 2013 využít maximálně do částky 800 tisíc korun, třicetiprocentní výdajový paušál pak maximálně do částky 600 tisíc korun. Živnostníci využívající paušály navíc nebudou mít slevu na dani na vyživované dítě, manžela či manželku.


SEKERA č. 7 - Vyšší daně pro bohaté

Řadíte se mezi ty šťastlivce, kteří berou více než čtyřnásobek průměrné mzdy, tedy přes zhruba 104 tisíc měsíčně? Stát se na vás v letech 2013 až 2015 obohatí. Příjmy přesahující tuto částku totiž budou zdaněny dalšími 7 procenty k běžné patnáctiprocentní dani z příjmu. Zruší se i stropy pojištění. Už nyní proto obratní manažeři vymýšlejí, jak se dani vyhnout – třeba tím, že si peníze přesahující částku, kdy jim stát vezme víc peněz, nechají vyplatit jako odměny, a to v roce 2016. Tehdy totiž daň přestane platit.

SEKERA č. 8 - Konec zelené nafty

Zemědělcům dnes stát vrací celkem dvě třetiny zaplacené spotřební daně na benzin. Od příštího roku ale místo 60 procent dostanou zpět jen 40 procent. A od roku 2014 už takzvaná »zelená nafta« s vratkami daně nebude už vůbec. Zemědělci naříkají, že se jim bude hůř podnikat. Nám tak možná skokově zdraží jejich produkty.

Řidiči, tohle si pečlivě přečtěte

  • Majitelé řidičského průkazu skupiny B budou moct bez jakéhokoliv dalšího oprávnění řídit skútry s motorem o objemu do 125 cm³. Motor však nesmí mít  výkon nad 11 kW a nutností je také automatická převodovka.
  • To, co dosud mohli jen policisté a strážníci, budou moci od ledna dělat také celníci: zastavovat automobily pomocí svítícího nápisu »STOP«.
  • Neplatičům alimentů na nezletilé dítě bude možné od ledna zabavit řidičský průkaz. Vyhnou se tomu ale třeba řidiči z povolání nebo lidé, kteří by kvůli zabavení řidičáku nemohli provozovat svoji profesi.
  • Ne 1., ale 19. ledna skončí pro nezbedné řidiče šance vymlouvat se na osobu blízkou. Sice mohou říci, že rychle jela například manželka, musí ale zaplatit pokutu za ni. Výhodou pro ně je, že takhle aspoň nenafasují body.
  • Když vám dají pokutu, dostanete nově originál pokutového bloku, nikoliv kopii. Řidiči si totiž stěžovali, že tam policisté všelicos dopisovali, a že to ne vždy bylo v pořádku.
Přečtěte si
hillaarkaa
3. 1. 2013 • 09:23

A proto na takové vyjjebávače sééříme a pracujeme doma-po svém,za svém a za více

winterfreshka
2. 1. 2013 • 17:42

Aktivní,mladé...kdo by jim dneska za těch pár šupů,co každý 2. nabízí dělal??!Důchodci,UKáčka,Slováci-plno z nich ještě načerno.

pelagie
2. 1. 2013 • 08:43

Ať se ta zmršená vládá udáví svojí chamtivostí ......

majojo
1. 1. 2013 • 13:00

No hlavně že se nezbořila poslanecká restaurace.... Jo- co to vlastně znamená zatnout sekeru? Já myslela, že nechat někde dluh. Takže když vláda zaťala sekeru do našich peněženek, znamená to, že má u nás jakýsi drobný dloužek?

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.