Pražské Jezulátko zachránilo kostel před drancováním: Plní přání a jde s módou!
Tisíce návštěvníků z domova i z ciziny (nejvíce ze španělsky mluvících zemí) otevřou každoročně těžké dubové dveře pražského kostela Panny Marie Vítězné na pražské Malé Straně. Jen pár metrů od ruchu aut a tramvají v oáze klidu setrvají v tichém rozjímání. Naposledy ještě vrznou vrata a oni pak ve zbožné úctě hledí na caparta ve zlatě, v hávu vpravdě královském. Zajímá je pět set let stará soška Pražského Jezulátka, která se k nám dostala začátkem 17. století ze Španělska. Jaké zázračné vlastnosti se jí přisuzují, do čeho se převléká o Vánocích, a proč skončila právě v pražském kostele?
Ten klouček je hitem Vánoc každý rok. Věděli jste třeba, že má desítky převleků? Oblečky mu posílají věřící z celého světa. A jde s módou, má i exotické roucho s čínskými draky... Prostě jeho šatník by mu mohla závidět nejedna fintivá modelka.
Téměř 400 let v jednom kostele
Karmelitánům darovala sošku jezulátka v roce 1628 Polyxena z Lobkovic, která ji dostala jako svatební dar od své matky, španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara. V době pobělohorské, kdy zemi zmítaly náboženské a válečné nepokoje, byly Jezulátku přisuzovány nadpřirozené schopnosti a v kostele hledaly útěchu zástupy prosebníků. Mnohým z nich, kteří se před ním modlili, prý zázračně pomohlo k uzdravení, nebo vyslyšelo jejich problémy. Další se vraceli, aby sošce poděkovali, což platí dodnes. Sám císař Ferdinand II., tvrdý katolík, nařídil, aby česká komora vyplácela klášteru pravidelný důchod.
Přítomnost Pražského Jezulátka také uchránila v roce 1648 kostel před drancováním švédskými vojáky, protože v něm byl zřízen vojenský lazaret.
Ze Španělska do Prahy
Soška Pražského Jezulátka pochází ze Španělska a vyrobena byla zřejmě v polovině 16. století. Podle legendy sošku vymodeloval jakýsi mnich, kterému se Ježíšek předtím zjevil. V minulosti byla soška ozdobena různými šperky, které přinášeli jako dary sami věřící. Mezi nejcennější klenoty prý patřila již ztracená kopie řádu Zlatého rouna.
Jak se převléká?
Podle období církevního roku se Jezulátko obléká do různých šatiček. To mají na starosti sestry karmelitánky a v období církevních svátků a slavností sošku převlékají. „Během Vánoc a potom zhruba do konce ledna je Jezulátko oděno do bílé, sváteční barvy. Přesná data převleku nejsou daná, je to na rozhodnutí sester, které se o to starají. Ty pak vyberou obleček, který se jim líbí,“ řekl Nedělnímu Aha! převor kláštera Petr Glogar.