Celiakie: Zapomeňte na obilniny! Pozor také na »ukrytý« lepek...
Říkáte si, jak je možné, že pro tolik lidí jsou výrobky z obilí zakázané, když v jídelníčku lidstva se objevují odpradávna a dříve nikomu nevadily? Lidé sice konzumují obilí už po staletí, ale to, které dříve rostlo planě nebo se začalo pozvolna pěstovat, obsahovalo jen malé množství lepku, asi tak 10 %. Postupným zušlechťováním a zkvalitňováním obilí ale přibývalo i lepku, a tak v současnosti má mouka obsah lepku asi 50 %!
Čím více lepku v mouce je, tím je kvalitnější. Proto se pekařům tak dobře peče... Vyhýbat se však pouze obilí a mouce celiaci nemohou. Musejí si dávat pozor i na potraviny, ve kterých je lepek ve skryté formě.
Jak poznat bezlepkové výrobky?
● Důležité je pročítat pozorně etikety a obaly výrobků a důkladně projít jejich složení.
● Přítomnost lepku jakožto alergenu však MUSÍ být VŽDY uvedena! Především pokud je lepek v potravině přítomen a není to zřejmé z jeho názvu.
● Nápis na etiketě »Může obsahovat stopy lepku« znamená to, že lepek nebyl při výrobě použit, přesto by mohl být ve výrobku v nepatrném množství obsažen.
Seznam zakázaného »ovoce«
● Obilí (pšenice, špalda, žito, žitovec, ječmen) a veškeré potraviny z něj vyrobené – chléb, pečivo, strouhanka, cukrářské výrobky, těstoviny, knedlíky. Z obilnin je problematický oves – může ho snášet většina, ale ne všichni celiaci.
● Vše, co obilniny obsahuje, byť v malém množství: vločky, kroupy, krupky, krupice, melta, kávoviny, pivo či »rostlinné maso« seitan (má velmi mnoho lepku!).
● Pozor i na výrobky s přídavkem mouky nebo u kterých v průmyslovém provedení není jisté, zda ji neobsahují (např. uzeniny, něteré mléčné výrobky či mražené filé).
● »Éček« se celiaci bojí zbytečně, nejsou nijak podstatným zdrojem skrytého lepku a není potřeba se jimi tedy zvlášť zabývat.
Co v jídelníčku může být?
● Brambory, rýže, maso, ryby, mořské plody, vejce, ovoce a zelenina, houby, ořechy, semena, tuky, olej, máslo, margaríny, sádlo, mléko a mléčné výrobky, tvrdé sýry, kukuřice, jáhly (proso), pohanka, luštěniny včetně sóji, cukr, med, čaj, káva, kakao, kukuřičný a bramborový škrob (maizena, solamyl, gustin). Existuje ale i pšeničný škrob, z něhož je lepek speciálními úpravami redukován na povolenou hranici.
● Není nutné se vyhýbat potravinám, které obsahují glukózový (škrobový) sirup, dextrózu, maltodextriny, karamel, protože v důsledku technologie výroby a zpracování neobsahuje výsledná potravina lepek.
● Pozor! I když jsou tyto potraviny bezlepkové, výrobky z nich už mohou obsahovat lepek.
Bez lepku to ne...JDE! Maminka Elišky (8): Začátky byly těžké! Ale teď už je…
Celý článekSnese vůbec celiak lepek?
● Ano, ale jeho množství může být maximálně 20 mg na 1 kg potraviny. Pak celiakům neublíží.
● Denní dávka lepku může být maximálně 20 až 50 mg lepku ve všech zkonzumovaných potravinách.
Připraveno ve spolupráci se Společností pro bezlepkovou dietu – www.celiak.cz