Jak pečovat o vlasy! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pondělí 22. července 2024

Svátek slaví Magdaléna, zítra Libor

Jak pečovat o vlasy!

Řídnutí vlasů v oblasti spánků je příznakem plešatění.
Řídnutí vlasů v oblasti spánků je příznakem plešatění. (Profimedia.cz)

»Vlasy samou loknu měla a na nic víc nemyslela…« zpívá Jiří Suchý. Hustá a zdravá kštice dodává na sebevědomí, a nejen žen! Proto když si hřebenem začnete »tahat« vlasy z hlavy po pramenech, jde o takový stres, že vypadávání vlasů ještě »přidá«. Padání vlasů a lupy ale nejsou jen kosmetický problém. Mohou být i příznakem nemoci! Když nepomohou šampony z drogerie, měli bychom jít do lékárny pro léčivý šampon.

Co vlasům škodí

Vlasy potřebují především rozumně zvolené jídlo. Špatně na ně působí extrémy, rychlé změny a jednostrannost. Např. pokud máte nedostatek bílkovin, růst vlasů se může zpomalit. Zdají se pak být bez barvy, lesku.

Špatný vliv má i výrazné zhubnutí více než 10 kg.

Vlasy mohou vypadávat kvůli nedostatku železa, zinku nebo selenu, nízké hladině vitaminů skupiny B nebo křemíku.

Jak o vlasy pečovat?

Důležitá je celková pohoda člověka a správná životospráva.

Není od věci vyzkoušet vitaminové doplňky, které jsou určené ke zlepšení stavu vlasů.

Rozhodně neuděláte chybu, když vyzkoušíte léčivý šampon či krém zvyšující posílení a aktivaci vlasového kořínku.

Jak poznat, že je problém?

Vlasy ve větší míře vypadávají novorozencům, dospívajícím v pubertě a samozřejmě starším. Pokud ani do jedné ze skupin nepatříte, rozhodně řešení neoddalujte.

Každému z nás roste na hlavě okolo 100 000 vlasů (blonďáci mají nejvíce, nejméně zrzci), z toho jich obvykle denně vypadne do stovky. Problém nastává, pokud je to víc. Nejlépe je to vidět po koupeli nebo na polštáři.

Co konkrétně chybí právě vám, zjistíte s pomocí lékaře a rozboru krve.

Pomůže kosmetika i lékař

Zdravému člověku vypadne denně 40 až 100 vlasů. „Každý si může doma udělat test, jak na tom je. Stačí po ranním vyčesání spočítat vlasy v kartáči,“ poradil profesor Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Mírné posunutí vlasové hranice nad čelem vzad se považuje za známku dospělosti, teprve řídnutí v oblasti spánků je příznakem plešatosti. „Vlohy k ní má až 15 procent bílých mužů,“ říká Arenberger.

Chorobné vypadávání vlasů souvisí s vyšší hladinou mužského hormonu testosteronu. Postihuje i ženy po menopauze, kdy je už nechrání ženské hormony. Těm obvykle výrazně prořídne celá kštice. „K podpoře růstu vlasů už máme prostředky, které nejsou na úrovni šarlatánství,“ poznamenal k možnostem léčby profesor.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.