Energie jsou pekelně drahé! Nevyhazujte zbytečně peníze z okna! Tipy jak doma ušetit! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. července 2024

Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav

Energie jsou pekelně drahé! Nevyhazujte zbytečně peníze z okna! Tipy jak doma ušetit!

Uvaření těstovin - hrnec s poklicí 1,85 Kč, bez poklice 4 Kč.
Uvaření těstovin - hrnec s poklicí 1,85 Kč, bez poklice 4 Kč. (Profimedia.cz)

To jsem zas provařil tolik elektřiny či plynu? Kdo z nás si tuhle otázku při pohledu na složenky někdy nepoložil. Energie jsou stále dražší a naše peněženky při placení doslova úpí. Přesto nás placení nemusí tolik bolet, stačí jen více sledovat, jestli elektřinou či vodou zbytečně neplýtváme.

Je lepší proto uvařit vodu na čaj v rychlovarné konvici, nebo na sporáku? A co ohřívání jídla v mikrovlnce? Připravili jsme pro vás několik tipů, jak můžeme ušetřit i tisíce korun...

Aha! radí: Takhle uspoříte tisíce!

K tomu, abychom ušetřili, někdy stačí jen sledovat, jestli zbytečně nevyhazujeme peníze doslova oknem. Připravili jsme pro vás pár tipů do koupelny i kuchyně...

Kuchyně

Pokrmy do hmotnosti 400 g ohřívejte raději v mikrovlnce než na sporáku. Rozehřívání plotýnky pro ohřev malého množství jídla je velkou ztrátou energie.

Nevařte na sporáku v nádobí, které je menší než plotýnka. Už třícentimetrový rozdíl znamená 30procentní ztrátu.

Nové typy elektrických sporáků uspoří oproti starším typům 20 až 30 % energie.

Sklokeramické varné desky nebo indukční varné plotýnky mají spotřebu nižší až o 60 %!

Volte vhodné nádobí – hrnce s rovným dnem ušetří až 30 % energie.

Těsnění kolem dveří chladničky a mrazničky musí přiléhat po celém obvodě, aby neunikal chladný vzduch. Vyměnit opotřebované se vyplatí.

Kontrolujte námrazu v mrazničce – už 3 mm ledu zvyšují spotřebu až o 75 %.

Koupelna, WC

Minimalizujte splachování! Na jedno spláchnutí plné nádržky spotřebujete i deset litrů vody. Sedm spláchnutí denně stojí více než 1400 korun za rok.

Starou pračku nelitujte. S novou výrazně ušetříte, bere si totiž průměrně o 60 % elektřiny méně, stejně tak vody spotřebuje čtvrtinu oproti staré.

Pravidelně (alespoň dvakrát ročně) čistěte filtr odtokové vody pračky. Zanesený znesnadňuje odtok vody, čímž se zvedá spotřeba elektřiny.

Nepoužívejte funkci sníženého tepelného výkonu sušičky – snižuje účinnost, a tím se zvyšuje spotřeba energie.

Při sprchování můžete ušetřit 30 procent vody namontováním úsporné hlavice (stojí asi 300 Kč). Starou sprchou proteče třeba i 20 litrů vody za minutu, úspornou jen 12 až 15 litrů vody.

Na kohoutky namontujte tzv. perlátor. Vodu mísí se vzduchem a tak ušetříte.

Byt, pokoje

Teplotu v klimatizované místnosti udržujte maximálně o 5 °C nižší než v okolních místnostech nebo venku.

Nepoužívejte halogenové reflektory pro dekorativní osvětlení – výrazně zvyšují spotřebu elektřiny a mají relativně krátkou životnost. Výhodnější jsou LED světelné zdroje.

Tip Aha! Spočítejte si spotřebu

Např. váš vysavač má příkon 1650 W (wattů), kolik stojí jeho provoz, když cena elektřiny je 4,45 za kWh (kilowatthodinu)?

1. příkon 1650 W vydělte tisícem

2. výsledek vynásobte cenou elektřiny

3. dostanete cenu za hodinu provozu

1650/1000 = 1,65 x 4,45 = 7,35 Kč za hodinu provozuPřečtěte si
ivannavratil386
31. 3. 2019 • 08:17

Co se týče šetření energiemi, tak musím říct, že mně se doma velmi osvědčila výměna těsnění oken a dveří. Mám doma starší okna, která už bohužel netěsní tak dobře a teplo skrz ně uniká ven. Díky novému těsnění, které jsem kupoval tady https://www.tesnenitexim.cz/TESNENI-OKEN-A-DVERI-c1_0_1.htm už tomu tak ale naštěstí není.

winterfreshka
10. 8. 2012 • 21:38

To co z nás Čez,PRE,Veolia a další nevyberou a budou muset ještě v podobě doplatků vracet o to nám to příště natáhnou.Na ty líné,managérské,nenažrané zadnice musí také někdo přispět Platíme i za černé odběry pěstíren

zadnice
10. 8. 2012 • 09:26

Lepší je vyměnit vládu. Prodávají energie do okolních států, zejména elektřinu, pod cenou a zbytek doplatí domácí odběratelé!!!!!!!

Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.