Plzeň se loučila se slavným veteránem: Přijel i vnuk generála Pattona! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 29. června 2022

Svátek slaví Petr a Pavel, zítra Šárka

Plzeň se loučila se slavným veteránem: Přijel i vnuk generála Pattona!

Plzeň se loučila se slavným veteránem
Plzeň se loučila se slavným veteránem (pro Aha! – Marcela Durasová, Profimedia.cz)

Smutek a nespočet dojemných vzpomínek vyprovázel včera na poslední cestě válečného veterána Otakara Lichtenberga (†88). Do plzeňského kostela sv. Bartoloměje se s ním přišla rozloučit nejen rodina, ale i desítky přátel, které si dokázalo srdce plukovníka ve výslužbě získat. Kvůli pohřbu přiletěl i Georg Patton Watters, vnuk slavného generála, který před 67 lety osvobodil Plzeň od fašistů.

Lichtenberg a Patton se seznámili při jedné z oslav osvobození západočeské metropole, kde plukovník nemohl nikdy chybět. Okamžitě si padli do oka, vnuk osvoboditele tedy nemohl naopak chybět ani na pohřbu českého kamaráda.

Válečný veterán byl na svůj vysoký věk poměrně vitální. O život přišel minulou sobotu při autonehodě. „Vyboural se na Českobudějovicku, kam jel od Plzně. Jeho přítelkyně z havárie vyvázla se zlomenou kyčlí,“ řekl nám Lichtenbergova známá Marie Jungová.

Otce měl u Masaryka

Pocházel z vojenské rodiny, jeho otec sloužil u dělostřelectva – pro prvorepublikového prezidenta Tomáše G. Masaryka dělal ukázkové střelby. Otakar vystudoval vojenskou akademii v Hranicích a ve šlépějích otce šel k dělostřelectvu. Po roce 1948 otce zavřeli, a tak mladého Lichtenberga vyhodili z armády.  Po roce 1989 byl rehabilitován a jmenován plukovníkem.

Kdo byl generál Patton

Vojevůdce a generál armády USA. Byl považován za jednoho z nejlepších polních velitelů západních spojenců a brilantního taktika mobilní války. Jeho 3. americká armáda, které za druhé světové války velel, osvobodila mj. západ a jihozápad Čech, včetně města Plzně, Rokycan a Chebu.

Stejně jako Lichtenberg i on zemřel na následky autonehody v prosinci 1945. Jeho štábní cadillac se na křižovatce na předměstí Mannheimu srazil s nákladním autem.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.