Ruský letoun havaroval u Čáslavi: Uvnitř hořeli lidé! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 28. září 2022

Dnes je Den české státnosti / Václav, zítra Michal

Ruský letoun havaroval u Čáslavi: Uvnitř hořeli lidé!

Letadlo přelomené v půli skončilo v poli.
Letadlo přelomené v půli skončilo v poli. (Aha! – Petr Novotný, Mediafax.cz, ČTK)

Letadlo rozlomené v půli a 23 lidí v ohni – tak dopadlo přistání ruského vojenského letounu včera kolem poledne na letišti u Čáslavi. Stroj havaroval při přistání s největší pravděpodobností kvůli vadnému podvozku.

Letounu se 14 ruskými a devíti českými vojáky na palubě se při přistávacím manévru zlomila jedna z nohou podvozku, vyjel z dráhy, zůstal ležet na »břiše« a v důsledku brzdění se vznítil. Zranění utrpělo pět Rusů a jeden Čech.

„Dva popálené přepravila letecká záchranná služba do pražské vinohradské nemocnice,“ řekl Petr Mach ze středočeské záchranky. Nejtěžší zranění utrpěl jeden z Rusů, jeho stav je velmi vážný.

Čtyři pacienti skončili s popáleninami na chirurgii kolínské nemocnice a jeden byl ošetřen na místě. Vyšetřování nehody bude trvat několik týdnů. Odborníci budou zkoumat nejen letoun, ale i přistávací dráhu.

Rusové u Čáslavi?

V Čáslavi byla v těchto dnech ruská pozorovací mise se speciálním letounem typu Antonov An30. Letoun byl tedy v ČR v rámci pozorovacího letu programu Otevřené nebe.

Proč byli na palubě Češi?

„Jelikož se letadlo pohybovalo v našem vzdušném prostoru, museli být na palubě příslušníci Armády ČR,“ řekl na dotaz Aha! armádní generál Vlastimil Picek. Je to podle něj stejné, jako když my létáme v zahraničí. Letiště Čáslav je nyní mimo provoz. Náš vzdušný prostor hlídá slovenské letectvo a bylo o tom informováno i Německo.

Strach z radiace

Nedlouho po havárii zavládlo v okolí letiště zděšení, protože vrak letounu začali prohledávat specialisté na přítomnost radiace. „Šlo o malé množství záření, a to v rámci křídla, kde se detekuje námraza,“ objasnil Picek. Podle něj je to běžná součástka, pomocí níž pilot sleduje námrazu na křídlech.

Přijel otec zavražděného Jakoubka (†9)

Na místo nehody dorazil také generál Hynek Blaško, otec Jakuba Šimánka (†9), za jehož vraždu a znásilnění dostal před 3 lety pedofil Slovák Antonín Novák (46) doživotí. Blaško ujistil přítomné, že se radiace nemusejí obávat. „Nedošlo k žádné kontaminaci zemědělské půdy,“ zdůraznil.

Svědectví muže přímo z paluby: Skákali jsme po ranveji!

Seděl na trávníku a nevěřícně civěl na ohořelý vrak ruské »anduly«. „Dnes jsem se podruhé narodil,“ opakoval dokolečka šokovaný muž, který pár minut předtím vyskočil z havarovaného letadla.Jméno prozradit nechtěl, prozradil jen, že pracuje na letišti a s Rusy vyrazil na cvičný let.

„Vše probíhalo normálně, až přistání se nepovedlo. Skákali jsme po ranveji, až jsme z ní vyskákali ven,“ popsal.

V kabině letounu bez sedadel se každý držel, čeho jen mohl. „Pak se stroj rozlomil vejpůl a začal hořet, tak jsme se snažili rychle vyskákat ven. Snad budou všichni živí a v pořádku. Ale vidím tu záchranářské vrtulníky, nějací zranění asi budou,“ schovával hlavu do dlaní.

Přečtěte si
Články odjinud

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.