»Nahoďte« zelenou fasádu! Fenomén: Vertikální zahrady ve světových velkoměstech! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

úterý 25. června 2024

Svátek slaví Ivan, zítra Adriana

»Nahoďte« zelenou fasádu! Fenomén: Vertikální zahrady ve světových velkoměstech!

Dům s vertikální zahradou. Jako by někdo postavil louku nebo fotbalové hřiště na bok…
Dům s vertikální zahradou. Jako by někdo postavil louku nebo fotbalové hřiště na bok… (Profimedia.cz)

Kdo z nás v neděli odpoledne rád opouští venkov, chaloupku či chatu? Při představě návratu do městské šedi zjevně každému naskakuje husí kůže. Ale co si takhle vzít uklidňující zeleň z přírody s sebou do moderního světa? A nasadit na dům? Prostě mu ušít slušivý zelený obleček.

Vaše fasáda nejen ožije, ale bude navíc originální a zcela nepřehlédnutelná. Víte, jak pohled do zeleně konejší nervovou soustavu? A kdyby vám ji sprejeři postříkali, vysadíte si novou… Odborníkem na netradiční outfit baráků je francouzský botanik Patrick Blanc (58). Jeho vertikální zahrady vyrazily dech obyvatelům světových metropolí.

Zeleň obrůstající stavby? To přece není nic nového pod sluncem. Kdo by neznal břečťan, který za pár měsíců utká svými výhonky zelený kabátek domu téměř bez práce. Botanický mág z Francie Patrick Blanc ale vytváří víc než přírodní oponu – s kaskádami listoví, mechovými roklinami, barevnými oázami a převislými větvemi vzniká pod jeho rukama trojrozměrná architektonická exotika.

Žádná zemina – stačí voda

Symfonie zelených tónů a různých forem růstu vzbudí v kolemjdoucích úctu a zároveň zvědavost. Každý podvědomě začne pátrat po metr tlustém koberci, kterým se musíte »probrodit« před vstupem do takto svěže vyzdobeného domu. Marně. Nikde není ani stopa po hrudce hlíny nebo květince.

„Zemina je přeceňovaný mýtus,“ vysvětluje stvořitel městské zelené oázy Patrick Blanc. „Řada rostlin půdu k životu nepotřebuje. Stejně dobře zakoření ve filcu z polyamidu, stačí jen zavlažovat. Příroda se zkrátka prosadí všude,“ dodává botanik. „Podívejte se na skály, kolik života se dokáže zrodit v rozsedlině, na kameni.“

Živá fasáda za pár korun

Že byste za pořízení rostlinné nádhery nově nahodili svůj i sousedův dům? Omyl. Úžasná rostlinná fasáda nemusí nutně zruinovat váš rodinný rozpočet.

„Stejnou službu jako exotické rostliny zastanou i kapradiny, bergenie, funkie nebo lobelky ze zahrádky. Esteticky je rozdíl nepatrný, zato cenově obrovský.“ říká rostlinný demiurg Patrick. Barák vám »nahodí« levněji, než by vás stála omítka či jiné materiály. A tahle louka je prý i skvělou tepelnou izolací...

První vertikální zahradu vytvořil mistr svého oboru Patrick Blanc v roce 1991.

Od té doby si tohoto »fachmana« objednávají instituce po celém světě. Nainstaloval už 160 »zahrad« hlavně ve světových metropolích (Paříž, Madrid, Dubaj, Bangkok) především na rozsáhlých plochách veřejných budov, jako jsou muzea, galerie nebo vstupy do hotelů. Na internetu ale radí i běžným zahrádkářům a milovníkům rostlin, jak si provonět a rozzářit fasádu domu nebo chalupy.Přečtěte si
Tereza Příhodová
24. 7. 2023 • 22:23

K některým domům se toto určitě hodí, ale obávám se, že na našem domě by to až tak dobře nevypadalo. S fasádou ale určitě něco chceme dělat. My bychom ale na ni rádi dali spíše třeba kamenný obklad. Něco takového jako nabízí tady - https://www.biro-d.cz/kamenny-obklad/ Myslím si, že to by mohlo vypadat velmi dobře.

tomrynston@volny.cz
7. 11. 2017 • 12:47

vertikální zahrada http://freshconcepts.cz

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.