Novinka, která nepotěší nikoho z alergiků: Léky si zaplatíte sami! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Novinka, která nepotěší nikoho z alergiků: Léky si zaplatíte sami!

Trpíte na jaře alergií? Začněte šetřit už teď, léky si budete muset zaplatit sami.
Trpíte na jaře alergií? Začněte šetřit už teď, léky si budete muset zaplatit sami. (Profimedia.cz)

Nadáváte na mrazy? No, jsteli alergici, zimnímu počasí nespílejte, právě naopak. Děste se chvíle, kdy rozkvetou první keře. Jaro vás totiž bude stát »dlouhé« peníze! Ministerstvo zdravotnictví totiž plánuje, že zdravotní pojišťovny přestanou hradit léky na alergie a pacienti si je nově zaplatí sami!

Pokud jste se dosud hroutili v lékárně z doplatků, počítejte s tím, že bude hůř. A zda pláčete ze zoufalství, protože na léčbu nemáte peníze, nebo je příčinou slzení očí alergie, nikoho zajímat nebude. Alergici navíc nebudou sami, další skupinou léků, které si máme »cvakat« sami, jsou například tablety na pálení žáhy.

Zdravotnictví by mělo ušetřit miliardu, zaplatíme ji však my všichni, kteří si platíme zdravotní pojištění. „Skupinu volně prodejných léků jsme začali rozšiřovat hlavně kvůli spoluúčasti u banalit. Pokud chceme mít peníze na závažné choroby, třeba na roztroušenou sklerózu či onkologii, je volba jasná. Musíme ušetřit na levných lécích za pár korun,“ vysvětluje ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09).

Odborníci s postupem, kdy by alergik nemusel k doktorovi a lék si koupil jen v lékárně, nesouhlasí. „Dlouhodobé užívání antihistaminik bez sledování lékařem může pacienta ohrozit,“ uvedl pro server tyden.cz Vít Petrů, předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie.

Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.