Zachraňte ptáčky: Za mrazivou noc ztratí až pětinu váhy!

Třeskuté mrazy ohrožují i ptáky. Jejich peří sice funguje jako slušná péřová »bunda«, ale nejdůležitější je pro ně každodenní přísun potravy. Nakrmte je, aby nezmrzli!Králíček obecný, náš nejmenší pěvec, při váze 6 gramů vydá na udržení tepla tolik energie, že během jediné mrazivé noci ztratí až 20 procent své váhy.
„Drobní pěvci mají v poměru k tělesné váze větší povrch těla, odkud teplo odchází,“ říká Lucie Hošková z České společnosti ornitologické. Jeli nejhůře, umějí si ptáci pomoci chvěním svalů. To je ale stojí obrovské množství energie.
Drobní střízlíci, šoupálci, sýkory, brhlíci i králíčci spí proto v zimě těsně namačkáni na sebe. Už dva ptáci přitisknutí k sobě ztrácejí o čtvrtinu méně tepla, ve velkém chumlu dosáhne úspora tepla i 80 procent!
Každý má rád něco jiného!
Pěnkavy: slunečnicová semínka
Sýkorky a brhlíci: slunečnicová semínka, mák, lůj, drcené ořechy
Šoupálci, mlynaříci, střízlíci i králíčci: tuková koule z hovězího nebo skopového loje, drcených slunečnicových semen, máku, mletých ořechů a strouhanky
Kosi, červenky, kvíčaly a brkoslavové: ptačí zob, bobule jeřábu, kaliny, černý bez, hrušky a jablka
Strakapoud: lojové koule v síťce
Vrabci a hrdličky: pšenice, oves a strouhaná houska
Strnadi: zadina (odpad od mlátiček a čističek obilí, obsahující semena plevelů a trav)
Žádný chleba a uzeniny!
Ne každé krmení zpěváčkům prospívá. Vyhněte se chlebu a jiným kynutým těstům, těstovinám či uzeninám. Způsobují ptákům velké zažívací obtíže. Vhodná je nastrouhaná suchá houska, ne ovšem plesnivá! Chutnají jim i vařené brambory a zbytky masa.