Přehled reforem platných od 1. ledna 2012: Takhle se nám mění život! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

sobota 20. dubna 2024

Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra

Přehled reforem platných od 1. ledna 2012: Takhle se nám mění život!

Lednovým zvýšením penze senioři příliš nezbohatnou.
Lednovým zvýšením penze senioři příliš nezbohatnou. (Profimedia.cz, ara)

A je to tady! Ačkoliv jsme některé vládou prosazované změny už mohli pocítit, dlouho očekávaná první velká smršť reformních zákonů na nás začíná dopadat od včerejška.

Zvýšila se dolní sazba DPH, budeme doplácet za nadstandardní péči u lékařů, musíme si zvykat na úplně jiná pravidla na pracovišti, která přináší nový zákoník práce. Abyste se v novinkách lépe orientovali, deník Aha! pro vás připravil základní přehled hlavních změn.

1. PŘEVRAT V ZÁKONÍKU PRÁCE

Doslova revoluční změny přinese nový zákoník práce – některá ustanovení zpřehledňuje, ale také přichází s modelem »co není zakázáno, je dovoleno«.

➤ Vyhazov za nedodrženou neschopenku

Zaměstnavatelé budou moci dát výpověď lidem, kteří zvlášť hrubým způsobem poruší lékařem stanovený režim při nemocenské (nejsou v místě pobytu, nedodržují čas a rozsah vycházek). Ti pak dostanou dvouměsíční výpověď bez nároku na odstupné  – dva měsíce počítané od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po dni doručení výpovědi.

➤ Nižší odstupné

Kdo je u firmy méně než rok, dostane odstupné ve výši jednoho měsíčního platu. Kdo pracoval jeden až dva roky, dostane dva měsíční platy. Ti, jejichž pracovní poměr trval přes dva roky, budou mít nárok na tříměsíční odstupné.

➤ Přesčas i paušálně proplácený

Práce přesčas může být zahrnuta do běžné mzdy, a to až do 150 hodin ročně. Nad tento rámec vznikne nárok na speciální hodinovou odměnu či náhradní volno, pokud se na tom zaměstnanec se zaměstnavatelem dohodnou.

➤ Za noční, víkendy a svátky po dohodě

Příplatek za noční práci nebo za práci o víkendu bude věcí mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem a může tak pracujícího jak zvýhodnit, tak znevýhodnit. V nepodnikatelské sféře se nic nemění – příplatek tam činí 25 procent z průměrného výdělku za přesčasy a víkendy nebo 20 procent za noční práci.

➤ V práci nejdéle dvanáct hodin

Pracovní směna nesmí přesáhnout 12 hodin bez ohledu na typ rozvržení pracovní doby.

➤ Delší zkušební doba pro vedoucí

Zkušební doba pro běžné zaměstnance zůstane maximálně tříměsíční, u vedoucích to bude až šest měsíců. Nově bude platit, že zkušební doba může trvat maximálně polovinu délky pracovního poměru, jeli uzavřen na dobu určitou.

➤ Dohoda o provedení práce až 300 hodin

Místo dosavadních 150 hodin se limit pro dohody o provedení práce zvýší na 300 hodin ročně. Přesáhneli příjem 10 000 korun měsíčně, musí se z dohod odvádět také zdravotní a sociální pojištění. Má také dojít k posílení kontrol, aby nedocházelo k jejich zneužívání.

➤ Na dobu určitou jen na tři roky

Poměr na dobu určitou nesmí přesáhnout tři roky. Bude jej sice možné opakovat maximálně dvakrát, ale nebude započítán do celkového limitu – tříletá hranice tedy bude platit pro každý z těchto poměrů samostatně. Pokud od skončení předchozího pracovního poměru na dobu určitou uplynula doba tří let, limit se »vynuluje« a počítá nanovo.

➤ Nevybraná dovolená se neproplatí

Zaměstnavatel může určovat dovolenou tak, aby byla vyčerpána vždy v aktuálním roce. Nařízení o čerpání dovolené se bude týkat i dovolené s nároky nižšími než 4 týdny. Je nutné ji vyčerpat nejpozději do konce následujícího roku. Pokud čerpání neurčí do 30. června následujícího roku zaměstnavatel, rozhoduje o jejím čerpání zaměstnanec sám na základě písemného oznámení zaměstnavateli ve čtrnáctidenní lhůtě. Nadstandardní nevyčerpaná dovolená se s výjimkou ukončení pracovního poměru nebude proplácet. Dovolená nepropadne pouze z důvodu překážky na straně zaměstnance – mateřská dovolená, nemoc zaměstnance.

➤ Za konkurenční doložku méně

Minimální kompenzace konkurenční doložky (zákaz přechodu ke konkurenci či shodného podnikání), kterou musí bývalý zaměstnavatel poskytovat, se snižuje z průměrného měsíčního výdělku na polovinu.

➤ Okleštění odborů

Odborová organizace může na pracovišti vzniknout jen v případě, že jejími členy jsou alespoň tři jeho zaměstnanci.

➤ Firmy si mohou zaměstnance půjčovat

Podniky mohou dočasně přidělit zaměstnance (s jeho souhlasem) jinému zaměstnavateli, a to nejdříve po šesti měsících práce. Mzdu bude pracovníkovi vyplácet původní zaměstnavatel s tím, že ji pak případně bude požadovat po dočasném zaměstnavateli.

Přehled dalších reforem platných od 1. ledna 2012 naleznete ve fotogalerii...
Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.