Jak vyzrát na smog? 7 rad Aha!

Nedýchat! Být to možné, jde o nejlepší radu při současném počasí. Česko se dusí (a ještě pár dnů bude) pod neprodyšnou smogovou pokličkou. Aha! pro vás připravilo odpovědi na sedm nejčastějších otázek ohledně smogu a toho, jak s ním bojovat.
1. Mám si koupit v lékárně roušku?
Neutrácejte! Roušky člověka před smogem podle hlavního hygienika ČR Michaela Víta neochrání. Jakousi ochranu mohou v nynější situaci poskytnout jen po dvě až tři minuty, než od dechu zvlhnou.
2. Můžu doma větrat? A jak dlouho?
Jen rychle! Pokud je za okny šedá mlha, neotevírejte je vůbec nebo nanejvýš jen na pár vteřin. Nejhorší situace bývá ve městech při dopravních špičkách, na vesnicích naopak večer a v noci, kdy všichni topí a mnohdy pálí i odpadky – plasty, či dokonce piliny máčené v mazutu!
3. Pomohou mi vitaminy?
Ano – ovoce, zelenina a voda! „Je důležité v tuto dobu zvýšit přísun vitaminů a příjem tekutin. Ty zvyšují samočisticí schopnosti dýchacích cest, kde může ulpívat prach,“ radí Vít.
4. Mohu na procházku s dětmi?
Raději ne! Vymyslete aktivity v bytě a ven s nimi nevycházejte (nebo jen minimálně). Mají na smog velmi citlivé dýchací cesty, jejich záněty jsou za současných podmínek agresivnější a hůře se léčí.
5. Co nám vlastně škodí? Mlha?
Škodí prach, resp. jeho částečky rozptýlené ve vodní páře. Jsou mikroskopické, 40krát menší než zrnko písku. Jsou obalené např. těžkými kovy, plísněmi a dostávají se hluboko do dýchacích cest. Tam dráždí, způsobují záněty, stojí ale i za zvýšenou celkovou nemocností i úmrtností (nemoci srdce a cév, plic, zhoubné nádory).
6. Hubnu, můžu i nyní chodit běhat?
Ne! Při námaze a zrychleném dýchání do sebe dostanete jen více škodlivých látek. Zajděte si zaběhat na pás do posilovny, moderní fitka mají filtrační klimatizaci.
7. Mám astma, bude mi lépe na horách?
Jednoznačně ano! Při inverzi je na horách slunečné počasí. Tam se můžete nejen procházet, ale i sportovat.