Smogový poplach: Tam dole se dusí miliony Čechů! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

pátek 1. července 2022

Svátek slaví Jaroslava, zítra Patricie

Smogový poplach: Tam dole se dusí miliony Čechů!

Výmluvný pohled z Lysé hory na smogový příkrov v Podbeskydí. Zatímco ve výšce 1323 m n. m. je krásné slunečné počasí a jasná obloha, pod horami se žije v mrazech, neprostupné mlze a vzduchu zamořeném prachovými částicemi.
Výmluvný pohled z Lysé hory na smogový příkrov v Podbeskydí. Zatímco ve výšce 1323 m n. m. je krásné slunečné počasí a jasná obloha, pod horami se žije v mrazech, neprostupné mlze a vzduchu zamořeném prachovými částicemi. (ČTK – Petr Sznapka, Jaroslav Ožana, foto Aha! – Karel Kopáč, Daniel Černovský)

Většina Česka se stále dusí pod inverzní pokličkou! Na horách a ve vyšších polohách je příjemně teplý a slunečný podzim, zato v nížinách lidé mrznou a dusí se v šedém smogovém oparu. Nepřízeň počasí už zkomplikovala i provoz pražského letiště, řada letů byla kvůli viditelnosti na pouhých 150 m zrušena, či odkloněna...

Ostrava, Brno, Praha, střední a severní Čechy, tam je nyní doslova nedýchatelno. Bolí vás hlava, oči, špatně se vám dýchá a spí? Máte kašel, problémy se  srdcem? Může za to vzduch plný jedů, který teď dýcháte. A co je nejhorší – ještě nejméně týden, možná dva dýchat budete!

„Bude přetrvávat teplotní inverze a bezvětří, čili ideální podmínky pro nárůst koncentrací škodlivin,“ zkonstatoval Robert Skeřil, šéf oddělení ochrany ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu v Brně, kde byla v okolí výstaviště naměřena vůbec nejvyšší koncentrace polétavého prachu – 424,2 mg/m3, tedy 8,5násobek normy!

Nejohroženější jsou děti! Jak chránit jejich zdraví?

Extrémně zabrat dostáváme v tomto psím počasí všichni, nejvíc ale děti. I když meteorologové radí na zamořený vzduch vůbec nevycházet, děti se do škol nějak dostat musí. Co tedy dělat, abychom dětem pomohli nepříznivé období zvládnout?

➤ Dopřejte jim víc ovoce a zeleniny – Na podzim a v zimě obvykle mají děti menší chuť jíst dostatečné množství ovoce a zeleniny. Vyzkoušejte tedy jídla, která obvykle neděláte, např. saláty z čerstvého či kysaného zelí, dušenou mrkev, husté zeleninové polévky (třeba boršč), odšťavňujte a dělejte koktejly.

➤ Nechte je zobat semínka – Jsou v nich totiž esenciální mastné kyseliny, které si naše tělo neumí vytvářet a nezbytně je potřebuje. Ovlivňují kvalitu imunitního systému a zkracují průběh zánětlivých onemocnění. Zařaďte tedy do jídelníčku ořechy, semínka (dýňová, slunečnicová, sezamová), ale také tučné mořské ryby, používejte kvalitní rostlinné oleje (řepkový, olivový, sezamový, dýňový) a chleba mažte častěji než máslem kvalitním margarínem.

➤ Nastavte denní režim – Rodiče dětí by se měli zaměřit na pravidelný denní režim. „S imunitou úzce souvisí psychická kondice. Pravidelný denní režim dětem dává jistotu a klid,“ radí doktorka Alexandra Moravcová z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Znamená to nejen pravidelné stravování v daný čas, ale i např. u předškolních dětí spánek po obědě.

➤ Nezapomínejte na snídani – To souvisí s režimem. Každé ráno by mělo začínat snídaní, která dětem dodá energii. Ideální jsou mléčné výrobky a cereálie. Nakupte müsli (radši méně sladké), ovesné vločky, usušte dětem ovoce. Tak vyztužíte obranyschopnost organismu vitaminy a minerály.

➤ Spěte dostatečně – Nedostatek spánku imunitu velmi oslabuje. „Nezapomínejte, že k největší regeneraci sil dochází ve spánku, který proběhne do půlnoci! Čím je dítě menší, tím víc spánku potřebuje,“ říká lékařka Moravcová.

➤ Dbejte na dostatek pití – V chladných dnech chybí dětem pocit žízně, přitom by měli pít podobně jako v létě. Jinak jsou ve škole unavené, nesoustředěné, bolí je hlava a snáz také onemocní. Pít mají čistou vodu či slabé bylinkové čaje (šípkový, rakytníkový).

Slovníček pojmů

Smog = termín pro znečištění vzduchu zdraví škodlivými látkami. Je způsoben lidskou činností. Název pochází z anglického spojení dvou slov smoke (kouř) a fog (mlha).

Inverze = meteorologický jev, kdy teplota vzduchu s výškou neklesá, ale stoupá. Na horách tak bývá jasno a teplo, v nížinách mrazivo a pošmourno.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.