Verunka s těžkým postižením střev využívá unikátní metodu: Dýchá »rajský plyn«! | Ahaonline.cz

Registrace  |  Zapomenuté heslo

Deník Aha! na Facebooku

středa 19. června 2024

Svátek slaví Leoš, zítra Květa

Verunka s těžkým postižením střev využívá unikátní metodu: Dýchá »rajský plyn«!

Verunka vdechuje »rajský plyn«, který ji utlumí.
Verunka vdechuje »rajský plyn«, který ji utlumí. (Aha! – Petr Novotný, Martin Přibyl)

Unikátní metodu používají jako první v Česku u svých nejmenších pacientů lékaři ve Fakultní nemocnici v Motole. Při jednodušších zákrocích, které ale pro děti mohou být velmi stresující, je nechají vdechovat oxid dusný neboli rajský plyn. Jedním z prvních dětí, které metodu vyzkoušelo, je Verunka Kotková (4). Holčička od narození trpí vážnou vrozenou vadou, syndromem krátkého střeva.

Narodila se pouze s malým kouskem střev, tlusté střevo jí chybí úplně. Verunka jednou měsíčně, ale někdy i týdně, dojíždí do pražského Motola, kde lékaři kontrolují její stav. Součástí kontroly jsou i odběry krve, které dříve holčička velmi špatně snášela. Díky nové metodě je ale pláč u odběrů minulostí.

„Oxid dusný, který dítě vdechuje, se dříve využíval k anestezii. Má tlumící účinky, dítě je klidné a přestane mít strach z odběru krve,“ popisuje Verunčina ošetřující lékařka. Novinku si velmi pochvalují i její rodiče.

„Dřív jsme na ni museli být tři, abychom ji udrželi v klidu a museli jsme sledovat, jak je naštvaná, brečí a bolí ji to. Dnes se celou dobu usmívá,“ podotýká Květoslava Kotková.

Jak už deník Aha! informoval, Verunčin život kvůli nefunkčnímu střevu závisí na infuzích, které zajišťují, že dívenka neumře hlady. Na infuzní pumpu, kterou dostává pomocí centrálního katétru do žíly u srdce umělou výživu, je napojená 10 hodin denně. Ani tato děsivá situace ale nestačí úředníkům k tomu, aby dítě ohodnotili jako těžce zdravotně postižené a určili rodičům Verunky správný příspěvek na péči! Pomůcky a léky pro péči o ni totiž vyjdou na 15 tisíc korun měsíčně.

„Je to opravdový výsměch. Je jim fuk, že kromě střev nemá i žlučník, že prodělala těžké otravy krve, že potřebuje 10 hodin denně umělou výživu. Když se umí sama učesat a umýt si zuby, případně vyndat talíř z mikrovlnky, je podle jejich kritérií jen lehce postižená!“ zlobí se paní Kotková.Přečtěte si

Kontakty

  • Telefon 9.00 – 17.00: 225 974 140
  • Telefon po 17.00: 225 974 164
  • Fax: 225 974 141

RSS kanály serveru ahaonline.cz lze užívat pouze pro osobní potřebu. Jakékoli další šíření obsahu ahaonline.cz je možné pouze s předchozím souhlasem jeho provozovatele.