Přechozená viróza? Může vás i zabít!

Chladné počasí s sebou přineslo první vlnu podzimních viróz. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. V dopravních prostředcích kašle a smrká každý druhý. Říkáte si, že neškodné nachlazení zvládnete a není třeba ležet? To je ale chyba! Přechozená viróza vás může poslat na čekací listinu žadatelů o transplantaci srdce či ledvin nebo vás rovnou zabít.
I obyčejná rýma a bolest v krku organismus zatěžuje, a aby s nimi mohl bojovat, potřebuje klid. Fyzicky zdatný člověk se z virózy obvykle dostane sám, ale přechozená infekce může v těle tikat jako časovaná bomba.
Později se projeví třeba jako chronické záněty středouší, ledvin, zánět srdečního svalu či zápal plic. Spustit může i autoimunitní onemocnění, jako je roztroušená skleróza. V nejhorším případě může přechozená viróza člověka i zabít.
„K virovým onemocněním se může přidružit bakteriální infekce. Pokud má navíc člověk skryté predispozice k různým chorobám, mohou kvůli přechozené nemoci propuknout, ačkoliv jinak by se mu třeba vyhnuly,“ vysvětluje epidemiolog Jan Kynčl ze Státního zdravotního ústavu v Praze.
Lépe než různé zázračné preparáty z lékárny poslouží odpočinek. „Klid na lůžku výrazně snižuje riziko komplikací. Obecně by měl trvat alespoň tři dny, pochopitelně záleží na individuálním stavu nemocného,“ připomíná lékař.
Mnoho lidí odmítá zůstávat doma, protože se bojí finančních ztrát v případě pracovní neschopnosti a »plýtvat« dovolenou se jim nechce. Tři dny volna vám však mohou zachránit život.
Co může spustit přechozená viróza?
- zánět srdečního svalu
- zápal plic
- dilatační kardiomyopatii, tedy zvětšení levé srdeční komory tak, že přestane fungovat
- úplné selhání srdce u chronicky nemocných
- rozvoj revmatických chorob
- autoimunitní onemocnění ledvin
- nástup roztroušené sklerózy
- chronické záněty středouší
Podzimní problém: Za vypadávání vlasů může testosteron!
S podzimem zaznamená většina žen i mužů zvýšené vypadávání vlasů. Vysvětlení je podle vědců jednoduché. Hladina testosteronu během roku kolísá a na podzim je nejvyšší.
Naopak během jara, kdy je hladina nejnižší, rostou vlasy nejvíce. Jak se blíží podzim, hladina testosteronu se zvyšuje a vlasy začínají čím dál víc padat. Padání vlasů na podzim je dvojnásobně intenzivnější než na jaře.